Spięcie na linii Roger Federer – Greta Thunberg

/ Michał Krogulec , źródło: Reuters, foto: AFP

Greta Thunberg skrytykowała Rogera Federera za współpracę z bankiem Credit Suisse, inwestującym w paliwa kopalne. Zdaniem szwedzkiej aktywistki Szwajcar powinien zerwać tę umowę ze względów czysto klimatycznych.

Thunberg przyłączyła się do akcji w mediach społecznościowych #RogerWakeUpNow, nawołującej do „pobudki” 20-krotnego mistrza wielkszlemowego, która ma na celu wymusić na tenisiście zerwanie umowy z Credit Suisse. Bank zapewniał do tej pry środki finansowe firmom wydobywającym paliwa kopalne.  Federer za pośrednictwem agencji Reuters odpowiedział młodej aktywistce:

– Bardzo poważnie podchodzę do skutków i zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, szczególnie gdy wraz z rodziną przybywam w Australii pośród zniszczeń spowodowanych pożarami. Mam wielki szacunek i podziw dla młodzieżowego ruchu klimatycznego. Doceniam przypomnienia o mojej odpowiedzialności jako osoby prywatnej, sportowca i przedsiębiorcy. Jestem zaangażowany w wykorzystywanie tej uprzywilejowanej pozycji do prowadzenia dialogu w ważnych sprawach z moimi sponsorami

Bank Credit Suisse oświadczył, że nie będzie inwestował w przyszłości w elektrowanie napędzane węglem.