Split. Awans do półfinału i Top 200

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Materiały prasowe LOTOS PZT Polish Tour

Kacper Żuk wyrównał wynik, który osiągnął w zeszłym tygodniu w Chorwacji. Polak nie dał szans Aleksandarowi Vukicowi i po raz drugi z rzędu zameldował się w najlepszej czwórce zawodów z pulą nagród 44 820 euro

Spotkanie nie rozpoczęło się po myśli 22-latka z Nowego Dworu Mazowieckiego, który stracił podanie już w pierwszym gemie, pomimo prowadzenia 30:0. Polak wypracował sobie dwie okazje na odrobienie straty w czwartym gemie, ale Australijczyk obronił się dwoma dobrymi serwisami i podwyższył prowadzenie na 3:1. Żuk dopiął swego w szóstym gemie i wyrównał na 3:3. Podopieczny Aleksandra Charpantidisa miał kolejne dwa „breakpointy” na 5:3, ale tym razem rywal zdołał utrzymać podanie. Reprezentant Biało-Czerwonych nie przestawał wywierać presji w gemach serwisowych przeciwnika. W dziesiątym gemie Vukic miał 40:15, żeby wyrównać na 5:5, ale Żuk wygrał cztery kolejne punkty i zapisał pierwszego seta na swoim koncie.

Zawodnik trenujący we Wrocławiu znalazł się w sporych opałach już w pierwszym gemie drugiej odsłony meczu i przegrywał 0:40 przy własnym podaniu. Z trudnej sytuacji wybrnął jednak w imponującym stylu. Wygrał trzynaście z czternastu następnych punktów, dzięki czemu odskoczył na 3:0. W tej części meczu tenisista z Antypodów nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki z trzecią rakietą Polski. Żuk dołożył kolejne przełamanie w szóstym gemie. Chwilę później 22-latek wykorzystał atut własnego serwisu i po 64 minutach gry zakończył mecz wygrywającym podaniem.

Dzięki piątkowej wygranej Kacper Żuk w poniedziałek zadebiutuje w Top 200 światowego rankingu. O miejsce w finale reprezentant Polski powalczy albo z Eliasem Ymerem albo z Cemem Ylkelem.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Kacper Żuk (Polska, Q) – Aleksandar Vukic (Australia) 6:4 6:1