Split. Żuk zrewanżował się Rosolowi

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Kacper Żuk pokonał Lukasa Rosola w pierwszej rundzie Challengera w Splicie. To wartościowe zwycięstwo dla naszego tenisisty, jako że Czech był niegdyś 26. rakietą świata. Aktualnie doświadczony tenisista pochodzący z Brna wciąż notowany jest w rankingu ATP wyżej od Polaka.

Żuk i Rosol spotkali się w Chorwacji po raz drugi. Ich pierwsze starcie miało miejsce w lutym w Cherbourgu. Tam, po niezwykle wyrównanym, dwugodzinnym boju, ostatecznie górą był Czech. Dla zawodnika z Nowego Dworu Mazowieckiego wtorkowy mecz był zatem okazją do rewanżu. Polak w drabince głównej znalazł się dzięki przejściu kwalifikacji.

Początek meczu był wyrównany, raczej spokojny. Wiele emocji przyniosła natomiast końcówka pierwszego seta, w której oglądaliśmy trzy przełamania z rzędu, a i do czwartego niewiele brakowało. Ostatecznie jednak Kacper Żuk obronił break-pointa, który pozwoliłby rywalowi doprowadzić do wyniku 5-5, a po chwili wykorzystał setbola, przybliżając się do triumfu.

W drugiej partii inicjatywa była raczej po stronie Polaka. Mimo nieszczególnie celnego pierwszego podania, pewnie wygrywał punkty przy własnej zagrywce. Tymczasem Rosol miał z tym problemy. Dzięki temu Żuk przełamał w piątym gemie. Wydawało się, że utrzyma przewagę do końca, jednak gdy serwował na 6:4, Czech zdołał odrobić stratę. Decydujący dla losów seta był ostatecznie tiebreak. Trzy ostatnie piłki należały w nim do 22-latka znad Wisły, dzięki czemu to on zagra w 1/8 finału.


Wyniki

I runda

Kacper Żuk (Polska, Q) – Lukas Rosol (Czechy) 6:4, 7:6(4)