Srdjan Dźoković: Novak jest najlepszym tenisistą w historii

/ Dominika Opala , źródło: www.tennismajors.com /własne, foto: AFP

Srdjan Dźoković słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem ojciec lidera rankingu udzielił wywiadu chorwackiemu „Sportske Novosti” i stwierdził, że debata na temat najlepszego tenisisty w historii jest już zakończona. Teraz, według niego, najważniejszym jest umieszczenie jego syna w hierarchii światowego sportu. 

Bez wątpienia można stwierdzić, iż Srdjan Dźoković jest jednym z największych fanów swojego syna. Tym razem Serb zabrał głos w sprawie oceny, kto jest najlepszym tenisistą wszech czasów. Dla ojca lidera rankingu sprawa jest prosta – to Novak Dźoković, nawet jeśli Roger Federer i Rafael Nadal mają na koncie więcej tytułów wielkoszlemowych (Szwajcar i Hiszpan posiadają po 20 takich trofeów, Serb 18).

On już jest najlepszy w historii, biorąc pod uwagę liczbę tygodni spędzonych na pierwszym miejscu w rankingu, bilanse spotkań, tytuły Masters 1000 – powiedział Srdjan Dźoković w wywiadzie dla chorwackiego dziennika „Sportske Novosti”. – Brakuje mu tylko złotego medalu olimpijskiego i tych dwóch tytułów Wielkiego Szlema, które zdobędzie w tym roku. Jest najlepszy i wszystko od niego zależy. Może przegrać, ale nie dlatego, że jego przeciwnik zagrałby lepiej niż on, ale dlatego, że pozwoliłby swojemu rywalowi go pokonać – kontynuował.

8 marca „Nole” pobił rekord Federera w liczbie tygodni spędzonych na fotelu lidera rankingu ATP. 33-latek z Belgradu ma korzystny bilans pojedynków z Nadalem (29-27), jak i z Federerem (27-23). Ponadto Dźoković wygrał najwięcej turniejów rangi Masters 1000 – 36. Tuż za nim w tej klasyfikacji plasuje się „Rafa” z 35 tytułami, a trzeci jest Szwajcar z 28 trofeami. Dodatkowo Serb jest jedynym zawodnikiem w historii, który był najlepszy przynajmniej raz w każdej imprezie tej rangi. Jednak wszyscy tenisiści z tej trójki cały czas są w grze i rywalizacja o miano najwybitniejszego trwa.

Natomiast dla Srdjana Dźokovicia debata ta jest już zakończona. Teraz największą zagadką jest umiejscowienie jego syna w historii sportu ogólnie.

Nie zamierza już rzucać tenisa, jego kariera potrwa jeszcze półtora roku, dwa, może trzy lata, tak długo, jak opanuje wszystkie parametry – stwierdził. – Cały czas jest najlepszym tenisistą na świecie i jednym z najlepszych sportowców w historii. Angielski dziennikarz powiedział w zeszłym tygodniu, że chociaż są trudnymi przeciwnikami, to jego rywalami nie są już Federer i Nadal, ale trzeba go porównać do Tigera Woodsa i Michaela Jordana – dodał.

Srdjan Dźoković nadmienił także, że Goran Ivanisević jest kluczowym ogniwem w zespole syna i to on przyczynił się do poprawy serwisu Serba. Starszy Dźoković ocenił, że ta współpraca doprowadziła „Nole” do kolejnego tytułu w Australian Open.