Stambuł. Sensacyjne zwycięstwo Potapowej

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W turnieju w Stambule w finale zmierzyły się ze sobą dwie występujące neutralnie Rosjanki. Naprzeciwko rozstawionej z „3” Weroniki Kudiermietowej stanęła kwalifikantka Anastazja Potapowa. Sensacyjnie wygrała ta druga.

Anastazja Potapowa wraca do solidnej formy? Choć ma dopiero 21 lat, to za nią już kilka wahań w tej krótkiej karierze. Przebiła się do cyklu WTA jako nastolatka i w 2019 roku wspięła na 64. miejsce w rankingu singlistek. Rok wcześniej grała już w dwóch finałach – w Moskwie i Taszkiencie. Przegrywała w nich jednak z Serbką Olgą Danilović i swoją rodaczką Margaritą Gasparjan. Jej rozwój mocno zatrzymała poniesiona w 2020 roku kontuzja kostki, przez którą musiała poddać się operacji. Ostatnie kilkanaście miesięcy było w jej wykonaniu nierówne. Do tego stopnia, że na pewien czas wypadła z czołowej setki rankingu. Do turnieju w Stambule przystępowała jako 93. rakieta świata i musiała przejść przez kwalifikacje.

W największym mieście Turcji spisywała się jednak znakomicie i awansowała do finału, w którym stanęła naprzeciwko swojej rodaczki Weroniki Kudiermietowej, która była jedną z faworytek w tym turnieju. Z początku w niedzielnym starciu nic nie zapowiadało niespodzianki. Wyżej notowana zawodniczka prowadziła już 3:1 w pierwszym secie i w początkowych gemach prezentowała się wyraźnie lepiej od swojej rywalki. W tym momencie nastąpił jednak obrót spraw. Do końca partii gemy wygrywała już tylko Potapowa. Łącznie wygrała aż osiem gemów z rzędu i w drugim secie prowadziła już 3:0. Kudiermietowa próbowała wrócić do gry, przełamała swoją rywalkę w czwartym gemie, ale to wszystko, na co było ją stać. Po 83 minutach gry to 21-latka cieszyła się ze swojego pierwszego trofeum w głównym cyklu. Dla jej przeciwniczki to już trzeci przegrany finał w tym sezonie.


Wyniki

Finał

Anastazja Potapowa (Q) – Weronika Kudiermietowa (3) 6:3, 6:1