Stambuł: tytuł dla Kirilenko i Pietrowej

Maria Kirilenko i Nadia Pietrowa sięgnęły po tytuł w deblowej rywalizacji WTA Championships. W finale pokonały Andreę Hlavackovą oraz Lucie Hradecką 6:4, 6:1.

Kirilenko i Pietrowa jako ostatnie wywalczyły awans do Mistrzostw WTA w Stambule, a jednak okazały się bezkonkurencyjne. W półfinale Rosjanki wygrały z liderkami rankingu Sarą Errani oraz Robertą Vinci, zaś w meczu o tytuł nadzwyczaj gładko uporały się z drugą parą tegorocznego sezonu.

W pierwszym secie Kirilenko oraz Pietrowa wykorzystały obie szanse na przełamanie i doskonale rozgrywały własne gemy serwisowe, tracąc w nich łącznie zaledwie dwa punkty. Druga partia była znacznie bardziej wyrównane. Obie pary miały w niej po trzy break pointy, ale jedyne przełamanie w secie uzyskały Rosjanki. Mecz trwał 72 minuty.

Kirilenko i Pietrowa są pierwszą parą rosyjską, która triumfowała w WTA Championships. Reprezentantki Sbornej co prawda sięgały już po to trofeum, ale w duetach z zagranicznymi partnerkami (w 1999 i 2000 roku Anna Kurnikowa z Martiną Hingis, w 2002 r. Jelena Diemientiewa wraz z Janette Husarovą oraz w 2004 roku Nadia Pietrowa w duecie z Meghann Shuaghnessy).

Za swój sukces Maria Kirilenko i Nadia Pietrowa wzbogacą się o 375 tysięcy dolarów (do podziału) oraz 1500 punktów rankingowych. W tym roku Rosjanki wspólnie triumfowały też w turnieju w Miami, były w finale Roland Garros (i czterech innych turniejów WTA) oraz sięgnęły po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich.

Pomimo porażki w półfinale pierwszą pozycję rankingu najlepszych par deblowych 2012 roku zachowały Sara Errani oraz Roberta Vinci. Włoszki zakończą również sezon na dwóch najwyższych miejscach indywidualnego rankingu deblowego (Vinci przed Errani).

Finał debla:
M. Kirilenko, N. Pietrowa (Rosja) – A. Hlavackova, L. Hradecka (Czechy, 2) 6:1, 6:4