Stan Wawrinka o obecnej formie i emeryturze

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennisworldusa.org/, własne, foto: AFP

Stan Wawrinka zanotował ostatnio serię pozytywnych rezultatów. Szwajcar osiągnął ćwierćfinały imprez w Rotterdamie i Marsylii, dzięki którym powrócił do pierwszej setki rankingu. 37-latek z Lozanny nie zamierza na tym poprzestać i zapowiada walkę o jeszcze lepszą dyspozycję.

Ostatnie dwa lata były dla Wawrinki dość trudne. Doświadczony zawodnik zmagał się z kontuzją stopy i musiał przejść dwie operacje. Powrót do gry po zabiegach okazał się skomplikowany, a utytułowany tenisista długo szukał formy.

Początek 2023 roku wydaje się jednak wskazywać, że Stan wraca na właściwe tory. Sam zainteresowany skomentował to następująco:

Gram teraz na wysokim poziomie. Gdy wychodzę na kort, wierzę, że mogę ograć każdego. Potrzebuję tylko większej powtarzalności, jakość musi być podobna przez cały tydzień. Wiem jednak, że sezon jest długi, dlatego wstrzymuję się z kategorycznymi ocenami. Lubię mieć pełny obraz i szeroką perspektywę. W sporcie możesz kontrolować tylko niektóre aspekty i będę się starał to robić. Jeśli się uda, wyniki i dobre mecze przyjdą same.

Wciąż jestem daleko od miejsca, w którym chciałbym być. Ranking się poprawi, gdy osiągnę lepsze wyniki. Ważniejsze jest jednak to, jak gram. Obecnie pracuję bardzo ciężko, do treningów przykładam się tak, jakby to były występy turniejowe.

Na koniec wywiadu przeprowadzanego dla mediów ATP, Wawrinka został zapytany o to, czy planuje wkrótce emeryturę. Szwajcar zaprzeczył mówiąc:

Nie sądzę, by to był mój ostatni sezon. Włożyłem w powrót sporo wysiłku i nie robiłbym tego, by pograć kilka miesięcy. Wiem, że nie można być pewnym tego, co się wydarzy w przyszłości, ale chciałbym kontynuować karierę jeszcze przez kilka lat.

Stan Wawrinka jest obecnie 97 w rankingu ATP, ale dawniej osiągał w nim nawet trzecią pozycję. Tenisista ma w dorobku trzy tytuły wielkoszlemowe –  Australian Open (2014), French Open (2015) i US Open (2016).