Stuttgart. 22. wygrana z rzędu i finał dla Świątek!

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Po ponad trzygodzinnym meczu Iga Świątek pokonała Ludmiłę Samsonową i awansowała do czwartego finału imprezy głównego cyklu w sezonie. Polka powiększyła serię wygranych meczów z rzędu do dwudziestu dwóch. 

Początek sobotniego meczu nie różnił się znacząco od innych spotkań rozegranych przez Igę Świątek w ostatnich tygodniach. Polka starała się dominować od pierwszej piłki i szybko objęła prowadzenie 3:0. Mogło się wydawać, że pierwszy set wkrótce zostanie rozstrzygnięty na korzyść liderki rankingu. Tak się jednak nie stało. Samsonowa zdołała powrócić do meczu i zmienić rezultat z 1:4 na 4:4. W szczególności wyróżnił się właśnie ósmy gem, który 23-latka wygrała od stanu 0:40. Od tego momentu obie tenisistki pilnowały własnego podania i o losach pierwszej odsłony zadecydował tiebreak. W nim wczesne prowadzenie objęła Samsonowa. Niestety dla polskich kibiców utrzymała je już do końca. Pierwszy set wygrany przez 31. tenisistkę świata oznaczał przerwanie imponującej serii 28 wygranych z rzędu setów przez Igę Świątek.

W drugiej partii ponownie nasza tenisistka jako pierwsza wypracowała sobie możliwość do przełamania rywalki, lecz nie wykorzystała czterech szans w trzecim gemie i Samsonowa utrzymała podanie. Ta odsłona, podobnie jak pierwsza, miała bardzo wyrównany przebieg. Samsonowa dotrzymywała kroku liderce rankingu, grała agresywnie. W kluczowym momencie Polka uzyskała jednak przełamanie, a chwilę później wyserwowała zwycięstwo w drugim secie.

W decydującej odsłonie dopiero przy czwartej próbie doszło do wygrania gema przez tenisistkę serwującą. Przerwanie serii przełamań przez naszą tenisistkę, a następnie utrzymanie podania, dało jej prowadzenie 3:1. Podobnie jak w pierwszej partii, Samsonowa nie pogodziła się z tym stanem rzeczy i odrobiła straty. Obie tenisistki prezentowały bardzo ofensywny tenis i w pewnym momencie trudno było wskazać faworytkę do triumfu. Iga Świątek, jak prawdziwa liderka, zdobyła jednak przełamanie w końcowej fazie meczu i rozstrzygnęła trzeci set na swoją korzyść 7:5.

W niedzielę o godzinie 13 Polka wystąpi w czwartym finale w tym sezonie. Wygrała już w Dosze, Indian Wells i Miami. W Stuttgarcie o tytuł powalczy z Aryną Sabalenką, która pokonała w półfinale Paulę Badosę.


Wyniki

Półfinał singla

Iga Świątek (Polska, 1) – Ludmiła Samsonowa 6:7(4), 6:4, 7:5