Stuttgart. Finał na urodziny

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W finale Porsche Tennis Grand Prix zmierzą się Ashleigh Barty i Aryna Sabałenka. Australijka zatrzymała kolejną pogoń Eliny Switoliny, a Białorusinka rozbiła Simonę Halep.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się liderka światowego rankingu i Ukrainka.  Na początku spotkania obie tenisistki pilnowały własnych serwisów. Przy wyniku 3:3 jako pierwsza przełamanie zdobyła 26-latak urodzona w Odessie. Jak się później okazało był to kluczowy moment tej części meczu. Tenisistka z Antypodów zdecydowanie lepiej rozpoczęła drugą odsłonę pojedynku. Odebrała podanie rywalce w drugim gemie, dzięki czemu kilkanaście minut później prowadziła już 4:1. Switolina nie zamierzała jednak odpuszczać i ruszyła w pogoń. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów wygrała cztery gemy z rzędu i stanęła przed szansą, żeby zakończyć spotkanie przy pomocy własnego podania. Nie wykorzystała jej jednak i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, który lepiej rozegrała turniejowa „jedynka”. W decydującym secie Barty przejęła już kontrolę nad przebiegiem gry. Ani razu nie musiała bronić się przed „breakiem”, a sama przełamała rywalkę dwukrotnie i po 2 godzinach i 5 minutach gry sprawiła sobie prezent na 25. urodziny.

Finałową rywalką Australijki będzie Aryna Sabałenka. Białorusinka, która wczoraj solidnie musiała napracować się na zwycięstwo z Anett Konteveit, nie dała szans Simonie Halep. 22-latka urodzona w Mińsku świetnie spisywała się przy własnym podaniu. Ani razu nie pozwoliła się przełamać i po 66 minutach gry zapewniła sobie awans do finału.

W bilansie spotkań pomiędzy Ashleigh Barty a Białorusinką jest remis 3:3.


Wyniki

Półfinał singla

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Elina Switolina (Ukraina, 4) 4:6 7:6(5) 6:2

Aryna Sabałenka (Białoruś, 5) – Simona Halep (Rumunia, 2) 6:3 6:2