Suarez Navarro: Ten rok był dla mnie prezentem

/ Dominika Opala , źródło: www.as.com , foto: AFP

Carla Suarez Navarro rozegrała ostatni wielkoszlemowy mecz singlowy. Hiszpanka powróciła w tym roku na światowe korty po pokonaniu nowotworu, by na własnych warunkach zakończyć tenisową karierę. W wywiadzie z portalem „AS” 32-latka opowiedziała o swoich odczuciach i podsumowała swoje występy w tourze. 

Carla Suarez Navarro przegrała w pierwszej rundzie US Open 2021 z Danielle Collins 2:6, 4:6. Hiszpanka powróciła do touru po pokonaniu nowotworu i wystąpiła też w Roland Garros i w Wimbledonie. Mimo że nie zdołała wygrać meczu, to sama gra była już dla niej zwycięstwem. 32-latka z Wysp Kanaryjskich kończy karierę z bilansem 86-48 w Wielkich Szlemach, z siedmioma ćwierćfinałami wielkoszlemowymi, dwoma tytułami w głównym cyklu i z podziwem kolegów, koleżanek z touru oraz fanów.

Pokazała nam wszystkim, że wygrała walkę o życie. Czym jest tenis w porównaniu z tym co ona przeszła – powiedziała przyjaciółka Suarez Navarro, Garbine Muguruza.

Po porażce z Danielle Collins, Suarez Navarro udzieliła wywiadu hiszpańskiemu portalowi www.as.com. Z Hiszpanką rozmawiał Nacho Albarran.

 

Zobaczymy ponownie twój jednoręczny backhand?

W grze pojedynczej to był mój ostatni mecz. Ale dowiedziałam się, że zagram jeszcze debla z Sarą Errani, wiec zostaję w Nowym Jorku. I wraz z ogłoszeniem, że w tym roku odbędą się finały Fed Cup, porozmawiam z kapitanką Anabel Mediną. Jeśli zechce mnie zabrać, będę dostępna. Nie oznacza to, że będę grać, bo moje koleżanki, które grają lepiej ode mnie, wywalczyły to sobie. Ale chciałabym tam być, i jeśli zagram, to dobrze. Chciałabym zakończyć ten cykl z Hiszpanią.

Co czułaś na korcie?

Starałam się podejść do tego ze spokojem i naturalnością. Miałam pewne problemy fizyczne w ostatnich dniach i nie mogłam za wiele trenować. Spodziewałam się, że to może być ostatni mecz. Była publiczność i starałam się cieszyć tym momentem. Jestem zadowolona, bo ten rok był dla mnie prezentem, nie będę narzekać.

Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie z turnieju wielkoszlemowego?

Mam ich wiele. Na szczęście mogłam wygrać dużo spotkań. Powiedziałam, że ten z Mauresmo podczas Roland Garros 2008, ten z Venus Williams w Australii w 2009 roku, czy ten w Nowym Jorku w 2018 roku. Jestem usatysfakcjonowana tym, co osiągnęłam.

Masz jakąś wyjątkową anegdotę?

Więcej niż anegdota, to przeżycia, zabawne chwile z kolegami, wspólne posiłki, dzielenie czasu i kortu z siostrami Williams, z Nadalem i Federerem… Cieszenie się wszystkim, graniem z Garbine i uczenie się od niej.

Czego żałujesz i co chciałabyś osiągnąć?

Być może pośpiechu z powrotem po kontuzjach. Czasami złego doboru kalendarza. Starałam się mieć najlepszą karierę, z moim tenisem i osobowością. Chciałabym zagrać w finale Wielkiego Szlema. Przeżyć to doświadczenie. To cierń, który mi zostanie.

Co najlepszego dał ci tenis?

Wszystko. Wartości, które ci daje podróżowanie, poznawanie innych kultur i cieszenie się z kibicami.

Jak myślisz, co ty pozostawisz?

To będą musieli powiedzieć inni. Ale przypuszczam, że będę zapamiętana za mój backhand. I jako osoba, która zawsze walczyła do końca i starała się dać z siebie sto procent, aby móc inspirować kolejne pokolenia wartościami, które przekazuję. Poza tym, także to, że ludzie się ze mną dobrze czuli, bo zachowuję się naturalnie.

Za czym będziesz tęsknić?

Za wychodzeniem na kort i możliwością cieszenia się z fanami. Bycie na centralnym korcie, kiedy mówią twoje imię, oklaskują cię i spędzają dobrze czas. To jest wyjątkowe.

W ostatnich miesiącach cały tour postrzegał cię jako wzór. Jak sobie z tym radziłaś, szczególnie, że jesteś skromną osobą?

Pojechałam na Mutua Madrid Open, żeby wszyscy mogli opowiedzieć mi wszystko po chorobie, tak, żeby nie szukali mnie podczas Roland Garros (śmiech). To się decenia. Chcieli, zebym wiedziała, że zainspirowała ich moja siła, aby wrócić i chcieli mnie zobaczyć. Mówili to prosto z serca.

Co nastąpi teraz?

Chcę odpocząć i odłączyć się, bo między chorobą a pandemią, nie byłam w stanie. Chcę wyjść z rutyny.