Sunshine Double. Występ Dżokovicia pod dużym znakiem zapytania

/ Jakub Karbownik , źródło: www.twitter.com/własne, foto: AFP

Wciąż nie wiadomo czy w rozpoczynającym się ósmego marca turnieju Miami Open wystąpi Novak Dżoković. Wjazd serbskiego tenisisty do Stanów Zjednoczonych stoi pod znakiem zapytania ze względu na brak szczepienia przeciwko COVID-19 lidera rankingu ATP. Niewykluczone, że w sprawę może być zaangażowany sam prezydent Joe Biden.

Mimo, że pandemia koronawirusa przeszła do historii, w Stanach Zjednoczonych wciąż obowiązują przepisy zabraniające wjazdu do kraju osobom, które nie mają szczepienia. Jedną z takich osób jest Novak Dżoković, który z tego powodu stracił między innymi zeszłoroczną edycję US Open. Teraz wiele wskazuje na to, że jedenastokrotnego mistrza imprez występujących pod wspólną nazwą – Sunshine Double – może zabraknąć w tym roku zarówno w Miami jak i podczas Indian Wells.

Dotychczasowe prośby serbskiego tenisisty, aby mógł wziąć udział w marcowych tysięcznikach spełzły na niczym. Serb na tą chwilę nie dostał zgody na wjazd do kraju. Tym samym na udział w rozpoczynającym się ósmego marca cyklu turniejów. W sprawę ściągnięcia wielokrotnego mistrza na imprezę zaangażowali się nie tylko organizatorzy, ale również władze amerykańskiego tenisa.

– hańbą byłoby nie dopuszczenie Djokovicia do rywalizacji w USA w tym roku – skomentował sprawę Tommy Haas, dyrektor turnieju w Indian Wells.

W sprawę zaangażował się również Rick Scott. Pochodzący z Kalifornii senator Partii Republikańskiej listownie zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Joe Bidena, aby ten zezwolił na wjazd Serba do Stanów Zjednoczonych. – Piszemy, aby nakłonić prezydenta do udzielenia żądanego zezwolenia, które jest niezbędne, aby umożliwić Djokoviciowi udział w turnieju w Miami – napisał Rick Scott.

Impreza w Indian Wells rozpoczyna się ósmego marca, z kolei rywalizacja na kortach w Miami ruszy dwa tygodnie później.