Świątek doceniona za występ w reprezentacji

/ Anna Niemiec , źródło: materiały prasowe PZT, foto: materiału prasowe PZT

Iga Świątek otrzymała prestiżową nagrodę Billie Jean King Cup Heart Award. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególne zaangażowanie i wzorową postawę w meczu reprezentacji narodowej.

W kwietniu tego roku Polska rywalizowała z Rumunią o turniej finałowy BJKC. Podopieczne Dawida Celta zwyciężyły 4:0 i wywalczyły historyczny awans. Raszynianka, która w Radomiu debiutowała jako numer 1 światowego rankingu, świetnie wywiązała się z roli liderki drużyny. W dwóch meczach straciła tylko jednego gema i poprowadziła drużynę do zwycięstwa.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa po kwietniowych meczach nominowała do BJKC Heart Award również Czeszkę Marketę Vondrousovą, Włoszkę Jasmine Paolini oraz drużynę Ukrainy, która przystąpiła do rywalizacji, pomimo toczącej się w tym kraju wojny. W internetowym głosowaniu kibiców z całego świata najlepsza okazała się pierwsza rakieta Polski.

ITF zgodnie z decyzją mistrzyni Roland Garros przekaże nagrodę wysokości 3 tysięcy dolarów na rzecz UNICEF Polska, na działania związane z pomocą dla dzieci z Ukrainy.

Iga Świątek nie jest pierwszą polską tenisistką, która została wyróżniona BJKC Heart Award. W latach 2013-14 tę nagrodę zdobywała Agnieszka Radwańska. W zeszłym roku nominowana była Magdalena Fręch, która w Bytomiu zdobyła trzy punkty w spotkaniu przeciwko Brazylii.