Świątek: korty trawiaste są dla mnie wielką niewiadomą

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Iga Świątek w ćwierćfinale Roland Garros przegrała z Marią Sakkari. Po meczu Polka nie ukrywała, że przydarzył jej się słabszy dzień, z którego zmierza wyciągnąć lekcję na przyszłość. Opowiedziała również o celach na najbliższe tygodnie oraz wyjaśniła dlaczego mistrzyni juniorskiego Wimbledonu, nie czuje się specjalistką od gry na kortach trawiastych.

Oczywiście, na pewno w tym spotkaniu nie grałam swojego najlepszego tenisa – przyznała na konferencji prasowej 20-latka z Raszyna. – Maria wykonała dobrą robotę, ogrywając mój forhand, który nie funkcjonował zbyt dobrze. Szacunek dla niej, że szybko to zauważyła i rozegrała to dobrze taktycznie. Sprawiła, że czułam się dzisiaj źle na korcie. Każdy dąży do tego, żeby utrudnić życie przeciwnikowi i ona zrobiła to lepiej.

Podopieczna Piotra Sierzputowskiego zdradziła również, że we wtorek doszło do niej zmęczenie ostatnimi tygodniami, a w nocy przed ćwierćfinałem miała duże problemy ze snem.

W tym roku presja na mnie była zdecydowanie większa – wyjaśniła obrończyni tytułu. – Spisałam się jednak całkiem dobrze, bo ćwierćfinał to dobry wynik. Pokazała, że jestem regularna. Oczywiście, wiem , że potrafię grać lepiej niż dzisiaj, chyba wszyscy to widzieli. Potrafię grać zdecydowanie mocniejszą piłką, ale takie dni po prostu się zdarzają. W zeszłym roku taki dzień mi się nie przytrafił i dlatego wygrałam. Najważniejsze to wyciągnąć z tego lekcje, żeby nie dopuścić, żeby coś takiego mi się znowu przytrafiło.

Iga Świątek opowiedziała również o swoich planach na następne tygodnie. Wyjaśniła dlaczego szczyt formy będzie próbowała przygotować na występ w Tokio, a nie na Wimbledon, który rozpocznie się już za niecałe trzy tygodnie.

Moim następnym celem są Igrzyska Olimpijskie, ponieważ nie wiem zupełnie, czego się spodziewać po mojej grze na kortach trawiastych. Nie wiem czy w ogóle pamiętam jeszcze jak się gra na tej nawierzchni, więc zobaczymy jak to wszystko wyjdzie. Nie mam żadnych oczekiwań, nie nakładam na siebie presji pod tym względem, bo dopiero chcę się nauczyć grać na tej nawierzchni. Prawdopodobnie zajmie mi to kilka lat.

Polska tenisistka wygrała w karierze jeden juniorski turniej wielkoszlemowy, właśnie w Londynie. Świątek uważa jednak, że ten sukces nie do końca adekwatnie oddaje poziom, który jak na razie prezentuje na kortach trawiastych.

Gdy wygrywałam juniorski Wimbledon, byłam strasznie zła, że nie wygrałam Rolanda Garrosa i ta sportowa złość dała efekt w Londynie – zdradziła dziewiąta zawodniczka świata, która dopiero po raz drugi w karierze wystąpi w turnieju głównym na kortach All England Club. – Myślę, że fizycznie byłam zdecydowanie lepiej przygotowana niż moje rywalki wtedy. Moja motywacja, żeby wygrać jakikolwiek turniej wielkoszlemowym i złość po Roland Garros dały bardzo dobry efekt. Warunki było wtedy również wyjątkowe. Było bardzo gorąco, więc piłka odbijała się prawie tak wysoko jak na mączce. W 2019 roku nie zagrałam jednak dobrze w żadnym z turniejów na trawie. Dlatego nie uważam, żebym była równa na tej nawierzchni. Tak naprawdę na razie pokazuje na niej 10% swoich możliwości. Dlatego dobrze będzie nie mieć żadnych oczekiwań, tylko po prostu grać.

Reprezentantka Polski w tym sezonie wygrała 23 z 29 meczów i zdobyła już dwa tytułu. Pomimo tego, że nie udało jej się obronić tytułu w Paryżu, 20-latka z Raszyna jest zadowolona z równego poziomu, który prezentuje od początku roku.

Mam bardzo intensywny sezon. Zagrałam więcej turniejów niż w poprzednich latach. Jestem zadowolona z wyników, ale bez przerwy pracuje. Na pewno będziemy starali się teraz odpocząć, trochę wyciszyć i złapać perspektywę. Gdy zamykam oczy widzę tylko kort i piłki tenisowe, to jest dosyć męczące. Myślę, że ten świeży start po sezonie na trawie bardzo mi się przyda – zakończyła pierwsza rakieta Polki.