Świątek uciekła spod topora

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur w 1. rundzie turnieju rangi International w Waszyngtonie. Polka po trzysetowym boju wygrała 4:6, 6:4, 6:4 i o awans do ćwierćfinału zagra ze zwyciężczynią spotkania pomiędzy Czeszką Kateriną Siniakovą a Amerykanką Jessicą Pegulą. 

Start w Waszyngtonie to szansa na odbudowanie formy warszawianki po nieudanym sezonie na kortach trawiastych. Oprócz udanych kwalifikacji w Birmingham, Polka bez zwycięstwa zakończyła sezon na zielonej nawierzchni, żegnając się z nim już na pierwszej rundzie Wimbledonu. Na beton Świątek wróciła więc bez oporów i od wygranej nad Ons Jabeur rozpoczęła występy na kortach twardych. 

Poniedziałkowa wygrana nad Tunezyjką nie przyszła jednak Polce łatwo. Po przegranej pierwszej partii 4:6, w drugiej Świątek z podwójnym przełamaniem przegrywała już 1:4. Do tego momentu grą warszawianki w dużej mierze rządził chaos, a proste błędy górowały nad dobrymi zagraniami. W chwili w której wydawałoby się nie ma już ratunku, gra 18-latki momentalnie uległa poprawie. Świątek zaczęła grać zdecydowanie rozważniej, a błędy zminimalizowała niemal do zera. Dzięki temu szybko odrobiła stratę, a później dołożyła dwa gemy i zgarnęła drugą odsłonę. 

W finałowej partii do stanu 4:4 obie tenisistki prowadziły wyrównaną rywalizację. Co prawda obie nie wystrzegały się błędów i na starcie przegrały po dwa podania, z kolei później zgodnie wygrywały gemy przy swoim serwisie. Przy stanie 5:4 dla Świątek gry nerwów nie wytrzymała jednak Tunezyjka, dla której strata trzeciego serwisu oznaczała również porażkę w spotkaniu. Po ponad dwóch godzinach gry Polka mogła wreszcie cieszyć się z pierwszego od czerwca zwycięstwa w głównym cyklu. 

Start w Waszyngtonie to pierwszy przystanek Świątek w drodze do US Open. Warszawianka przed występem na Flushing Meadows zagra jeszcze w prestiżowych rozgrywkach w Totonto i Cincinnati. Rywalizację w nich rozpocznie od eliminacji. 


Wyniki

Iga Świątek (Polska) – Ons Jabeur (Tunezja) 4:6, 6:4, 6:4