Światowe gwiazdy grają dla dla Ukrainy

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Iga Świątek, Rafael Nadal, Coco Gauff i Carlos Alcaraz to największe gwiazdy imprezy pokazowej z której przychód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Termin wydarzenia nie jest przypadkowy. Odbędzie się w dniu Święta Niepodległości u naszych wschodnich sąsiadów, a zarazem pół roku od rozpoczęcia inwazji Rosji.

Liderka światowego rankingu WTA to jedna z postaci najaktywniej działających w rzecz pomocy Ukrainy. Pod koniec lipca raszynianka zorganizowała wydarzenie „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy”. Zebrane podczas imprezy w krakowskiej Tauron Arenie środki zostały przekazane na pomoc dzieciom, które ucierpiały w wyniku agresji.

Teraz dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa bierze udział w kolejnym wydarzeniu, tym razem w Stanach Zjednoczonych.

– US Open to scena, która przyciąga miliony wiernych fanów i naszym obowiązkiem jest pokierować tą pasją, aby pomóc tym, którzy desperacko tego potrzebują – opowiedział o powodach zorganizowania imprezy prezes Amerykańskiego Związku Tenisowego (USTA) Mike McNulty.

Na korcie imieniem Louise Armstronga oprócz Świątek, Nadala, Gauff i Alcaraza pojawili się Leylah Fernandez, Felix Auger-Aliassime oraz Taylor Fritz. Rozegrano zarówno mecze singlowe jak i deblowe, a także mikstowe. Cały dochód trafi do GlobalGiving, międzynarodowej organizacji non-profit, która wspiera pomoc dla Ukrainy.

– Mieszkańcy Ukrainy będą w naszych sercach i umysłach podczas US Open 2022, a 24 sierpnia to wsparcie będzie jeszcze bardziej widoczne. Mecze z udziałem największych gwiazd tenisa mają na celu pomoc humanitarną dla kraju pogrążonego wojną oraz wzmocnienie publicznej świadomości w tym temacie – czytamy na stronie US Open.

Gospodarzem wydarzenia będzie John McEnroe. Relacje z niego będzie można oglądać na żywo na platformie streamingowej ESPN+, a także na stronie usopen.org. – To tylko część zaplanowanej inicjatywy US Open mającej na celu budowanie świadomości dotyczącej sytuacji w Ukrainie wśród fanów tenisa i nie tylko. Zaprosiliśmy również Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” do udziału w ceremonii otwarcia US Open 2022 – napisali na swej stronie organizatorzy.

W imprezie miała wziąć również Wiktoria Azarenka. Jednak obecność Białorusinki zaskoczyło Ukrainkę Martę Kostiuk, która w przypadku gry tenisistki z Mińska, zagroziła wycofaniem się z wydarzenia. Ostatecznie organizatorzy postanowili wycofać trzykrotną finalistkę z gry. – Biorąc pod uwagę warżliwość ukraińskich zawodników i trwający konflikt uważamy, że ta decyzja jest właściwa dla wszystkich – możemy przeczytać w specjalnym oświadczeniu opublikowanym przez organizatorów.