Switolina zatrzymała Venus

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W środę w sesji dziennej do trzeciej rundy nowojorskiej imprezy awansowały Karolina Pliszkova, Madison Keys i Elina Switolina. Reszta spotkań została odwołana z powodu opadów deszczu.

Jako pierwsza awans zapewniła sobie Czeszka, która w dwóch setach pokonała Miriam Bolkvadze. W pierwszej partii turniejowa „trójka” nie dała żadnych szans kwalifikantce i straciła tylko jednego gema. Finalistka US Open z 2016 roku dobrze rozpoczęła również drugą odsłonę spotkania i już w trzecim gemie odebrała podanie rywalce. Gruzinka zdołała odrobić stratę, ale chwilę później ponownie nie była w stanie utrzymać podania. Tym razem praworęczna z sióstr Pliszkovych nie roztrwoniła wypracowanej przewagi i po 66 minutach gry zakończyła spotkanie.

Dzisiaj byłam trochę mniej zdenerwowana niż podczas meczu pierwszej rundy – przyznała na konferencji prasowej czeska tenisistka. – Bardziej cieszyłam się tym, że jestem na korcie i grałam lepiej. Zawsze pomaga, gdy uda ci się wygrać pierwszy mecz. Wtedy nie jest aż tak ważne, co będzie w kolejnej rundzie.

W następnej rundzie Pliszkova zagra albo z Aliaksandrą Sasnowicz albo z Ons Jabeur.

Zdecydowanie solidniej na kolejne zwycięstwo w tegorocznej edycji US Open musiała zapracować Elina Switolina. Ukrainka po prawie dwóch godzinach walki złamała opór Venus Williams. Spotkanie lepiej rozpoczęła 24-latka urodzona w Odessie, która wyszła na prowadzenie 5:2 z podwójnym przełamaniem. W ósmym gemie reprezentantce naszych wschodnich sąsiadów przytrafił się słabszy moment w grze i Amerykanka odrobiła stratę jednego „breaka”. Chwilę później siedmiokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych obroniła trzy piłki setowe przy własnym podaniu i doprowadziła do wyniku 4:5. Switolina przy drugiej okazji wykorzystała jednak atut własnego serwisu i zamknęła seta. Początek drugiej odsłony meczu należał do faworytki gospodarzy, która odskoczyła na 3:0, ale pięć następnych gemów padło łupem Ukrainki. Niezwykle dramatyczny przebieg miał dziewiąty gem, w którym starsza z sióstr Williams obroniła pięć piłek meczowych i przedłużyła szanse na pozostanie w turnieju. Po zmianie stron zawodniczka rozstawiona z numerem 5 zakończyła mecz przy pomocy własnego podania.

Elina Switolina zmierzy się teraz albo z Dajaną Jastremską albo z Rebeccą Peterson.

Madison Keys wyeliminowała Zhu Lin. W pierwszej partii Chinka prowadziła 3:1, ale od tego momentu Amerykanka wygrała 11 z 13 następnych gemów i pewnie awansowała do trzeciej rundy. O najlepszą szesnastkę turnieju reprezentantka Stanów Zjednoczonych zagra z lepszą z pary Sofia Kenin/Laura Siegemund.