Szalony tie-break i zwycięstwo Switoliny

Od zwycięstwa zmagania w Shiseido WTA Finals Shenzhen rozpoczęła Elina Switolina. Ubiegłoroczna mistrzyni w pierwszym meczu w Grupie Fioletowej pokonała Karolinę Pliszkovą.

W pierwszym secie istotną rolę odgrywał serwis. Czeszka w pierwszym gemie przełamała rywalkę, ale Ukrainka błyskawicznie odrobiła stratę i później gra toczyła się już zgodnie z regułą własnego podania. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, który miał niezwykle dramatyczny przebieg i zakończył się wynikiem 14:12. Zawodniczki długo grały na przewagi, ale pod presją praktycznie cały czas była reprezentantka naszych południowych sąsiadów, która obroniła aż sześć piłek setowych. Jedyną szansę, żeby zapisać premierową odsłonę na swoim koncie Pliszkova miała przy 9:8, ale obrończyni tytułu popisała się w tym momencie wspaniałym minięciem. Dla 25-latki urodzonej w Odessie szczęśliwa okazała się siódma okazja.

Switolina poszła za ciosem na początku drugiej partii i odskoczyła na 2:0. Wiceliderka światowego rankingu zdołała jednak przerwać niekorzystną dla siebie tendencję i wygrała trzy następne gemy. W siódmym gemie reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów po raz kolejny odebrała podanie rywalce i tym razem tej przewagi już nie roztrwoniła. Przy wyniku 4:5 podopieczna Conchity Martinez wypracowała sobie jeszcze dwie okazję, żeby odrobić stratę, ale Ukrainka obroniła „breakpointy” dobrymi serwisami i po godzinie i 53 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W drugim meczu w ramach Grupy Fioletowej zmierzą się Simona Halep i Bianca Andreescu.