Szanghaj. Hubert Hurkacz powalczy o półfinał

Hubert Hurkacz zameldował się w 1/4 finału turnieju ATP 1000 rozgrywanego w Szanghaju. Najlepszy polski tenisista w niezwykle wyrównanym meczu czwartej rundy pokonał faworyta gospodarzy.

Po tym jak wrocławianin wygrał dwa mecze szanghajskiej imprezy, przyszła kolej na pierwszy pojedynek na pełnym dystansie. Niezwykły opór postawił Polakowi Zhizhen Zhang. Było to drugie spotkanie obu panów i tak jak przed czterema laty w pierwszej rundzie turnieju w Szanghaju, tak i tym razem górą był nasz reprezentant. Chociaż tym razem o miejsce w kolejnej rundzie było mu zdecydowanie trudniej.

W premierowej odsłonie wtorkowego spotkania to tenisista z Europy dwukrotnie miał szanse na przełamanie podania rywali. Jednak ani w drugim ani w dziewiątym gemie się ta sztuka nie powiodła półfinaliście Wimbledonu z 2021 roku i losy tej części spotkania rozstrzygnął tie-break. W nim pierwszego mini breaka miał Zhang. Jednak ostatecznie to Hurkacz przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Druga część spotkania była pełna zwrotów akcji, chociaż początek tego nie zapowiadał. Reprezentant gospodarzy jako pierwszy przełamał podanie Polaka i wyszedł na prowadzenie 3:0. Co prawda Hubert Hurkacz doprowadził do wyrównania, ale to Zhang jako ponownie wyszedł na prowadzenie i serwował, aby zakończyć drugą odsłonę. Od stanu 5:3 gemy wygrywali tylko zawodnicy odbierający serwis, a to sprawiło, że losy awansu do ćwierćfinału rozstrzygnęła trzecia partia.

W tej żadnemu z tenisistów nie udało się przełamać podania rywala. W połowie trzeciego seta Zhang zaczął odczuwać trudny spotkania i potrzebna była pomoc fizjoterapeuty. Ostatecznie trzeci set zakończył się tak jak pierwszy, czyli tie-breakiem. W nim Zhang przegrał jedną akcję przy swoim podaniu i to ostatecznie Hubert Hurkacz zapewnił sobie miejsce wśród ośmiu najlepszych singlistów szanghajskiego tysięcznika.

O awans do półfinału polski tenisista zagra w czwartek. Jego rywalem będzie Fabian Marozsan. Węgier w innym wtorkowym meczu czwartej rundy uporał się z Casperem Ruudem.