Szanghaj: udany początek Federera i Djokovicia

/ Michał Jaśniewicz, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Novak Djoković pewnie awansowali do trzeciej rundy turnieju Shanghai Rolex Masters. Z imprezą pożegnała się dziś piątka tenisistów rozstawionych – Richard Gasquet, Milos Raonic, Kei Nishikori, Gilles Simon i Philipp Kohlschreiber.

Dla Federera występ w Szanghaju jest pierwszym od rywalizacji w Pucharze Davisa, trzy i pół tygodnia temu, a zarazem pierwszymi zawodami „rankingowymi” od US Open. Lider rankingu w osiemdziesiąt minut pokonał dziś Yen-Hsun Lu 6:3, 7:5. Szwajcar w każdym secie wywalczył po jednym przełamaniu.

O awans do ćwierćfinału Roger Federer zagra ze swoim rodakiem Stanislasem Wawrinką. Zwycięstwo w tym meczu zapewni tenisiści z Bazylei utrzymanie pozycji lidera rankingu na kolejny tydzień. Byłbym to już trzysetny tydzień na pierwszym miejsce rankingu ATP.

Tylko pięćdziesiąt cztery minuty trwała konfrontacja Novaka Djokovicia z Grigorem Dimitrovem. Serb przy swoim podaniu stracił łącznie pięć punktów, wykorzystał w meczu trzy z pięciu okazji na przełamanie i triumfował 6:3, 6:2.

– Jestem bardzo zadowolony z mojej dyspozycji serwisowej w Pekinie i oczywiście z wygrania dziś pierwszego spotkania – stwierdził wicelider rankingu, który w trzeciej rundzie zagra z Feliciano Lopezem. – Nad tym teraz wiele pracuję. Właściwy serwis daje w dzisiejszym tenisie dużą przewagę. Staram się więc mieć z niego jak najwięcej darmowych punktów. Dzisiaj to się udało i bardzo pomogło mi w zwycięstwie.

Udanie rywalizację w Szanghaju rozpoczął również Tomas Berdych. Rozstawiony z „czwórką” Czech wygrał z Andreasem Seppim 6:3, 6:3. Było to czwarte zwycięstwo Berdycha nad Włochem, w ich szóstej konfrontacji.

Kolejnym rywalem, walczącego o udział w turnieju mistrzów, Tomasa Berdycha będzie Sam Querrey. Amerykanin wygrał z rozstawionym z numerem czternaście Kei Nishikorim 2:6, 6:1, 6:4. Japończyk, który w ubiegłym tygodniu triumfował w imprezie w Tokio, nie wykorzystał prowadzenia 3:1 w decydującym secie.

Trzy tie breaki oraz dwie godziny i 40 minut walki – tak wyglądał mecz Marcosa Baghdatisa z Milosem Raoniciem. Obaj tenisiści zdobyli w tym meczu po dwa przełamania, a całe spotkanie wygrał Cypryjczyk 7:6(4), 6:7(5), 7:6(3). Tym samym Baghdatis zrewanżował się Kanadyjczykowi za tegoroczną porażkę w Cincinnati.

W trzeciej rundzie Marcosa Baghdatisa czeka kolejne niezwykle wymagające zadanie, gdyż jego rywalem będzie Jo-Wilfried Tsonga. Francuz zajmuje aktualnie ósmą pozycję w rankingu „Race”, czyli ostatnią dającą prawą gry w turnieju mistrzów. Dziś Tsonga wygrał ze swoim niżej notowanym rodakiem Benoit Paire 7:6(7), 7:5.

Kolejną dotkliwą porażkę odnotował Richard Gasquet. Francuz w ubiegłym tygodniu uległ w drugiej rundzie turnieju w Pekinie Ze Zhangowi (wówczas 165. w rankingu ATP), a dziś musiał uznać wyższość 33-letniego Radka Stepanka, przegrywając 4:6, 4:6.

Roger Federer (Szwjacaria, 1) – Yen-Hsun Lu (Tajwan, Q) 6:3, 7:5
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 13) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:4, 4:6, 6:4
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) – Florian Mayer (Niemcy) walkower
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) – Gilles Simon (Francja, 15) 6:3, 6:4
Radek Stepanek (Czechy) – Richard Gasquet (Francja, 11) 6:4, 6:4
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 5) – Beonit Paire (Francja) 7:6(7), 7:5
Marcos Baghdatis (Cypr) – Milos Raonic (Kanada, 12) 7:6(4), 6:7(5), 7:6(3)
Sam Querrey (USA) – Kei Nishikori (Japonia, 14) 2:6, 6:1, 6:4
Tomas Berdych (Czechy, 4) – Andreas Seppi (Włochy) 6:3, 6:3
Janko Tipsarević (Serbia, 6) – Viktor Troicki (Serbia) 6:2, 7:6(3)
Tommy Haas (Niemcy) – Tommy Robredo (Hiszpania) 6:3, 6:3
Feliciano Lopez (Hiszpania) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 16) 6:3, 6:4
Novak Djoković (Serbia, 2) – Grigor Dimitrov (Bułgaria) 6:3, 6:2

Druga runda debla:
E. Butorac, P. Petzschner (USA, Niemcy) – B. Bryan, M. Bryan (USA, 1) 6:4, 3:6, 10-6

Pierwsza runda debla:
M. Cilić, M. Melo (Chorwacja, Brazylia) – C. Berlocq, A. Seppi (Argentyna, Włochy) 6:3, 3:6, 10-4
J. Melzer, M. Raonic (Austria, Kanada) – Y. Chang, L. Zhe (Chiny, WC) 6:1, 6:4
P. Andujar, F. Lopez (Hiszpania) – D. Marrero, F. Verdasco (Hiszpania) 6:3, 6:4
C. Fleming, R. Hutchins (Wielka Brytania) – F. Fognini, M. Klizan (Włochy, Słowacja) 5:7, 6:4, 10-5