Szczecin. Ciaś pokonał zawodnika z pierwszej setki!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Paweł Ciaś bardzo dobrze radzi sobie w ostatnich tygodniach. W czterech kolejnych turniejach ITF dochodził co najmniej do ćwierćfinału, a teraz przedłużył tę serię w challengerze w Szczecinie! Miejsce w najlepszej ósemce dało mu zwycięstwo 7:6(3), 3:6, 6:2 nad Stefano Travaglią. To jedna z najcenniejszych wygranych w karierze 27-latka. 

Ciaś bierze udział w szczecińskim challengerze dzięki ,,dzikiej karcie” otrzymanej od organizatorów. Miejsce w siódmej setce rankingu nie pozwoliłby mu bowiem nawet na występ w eliminacjach. Dobrymi występami w mniejszych turniejach cyklu LOTOS PZT Polish Tour i poprzednich edycjach PEKAO Szczecin Open zapracował sobie na specjalną przepustkę. Korzysta z niej w najlepszy możliwy sposób. Po raz pierwszy w karierze zagra w ćwierćfinale challengera. Życiowy sukces przełoży się na ranking. Od poniedziałku Ciaś nie będzie już tenisistą z połowy siódmej setki, a – w najgorszym przypadku – z początku szóstej.

W środowe popołudnie 27-latek pokonał 7:6(3), 3:6, 6:2 Stefano Travaglię. Pierwsze gemy nie zwiastowały tak miłej niespodzianki. Notowany na 99. miejscu w rankingu ATP Włoch prowadził już 4:0. Ciaś błyskawicznie dogonił przeciwnika, ale na tym jego problemy się nie skończyły. Przy stanie 4:5 obronił cztery piłki setowe, odrabiając straty od 0:40. Sam wykorzystał natomiast już pierwszego setbola, przy prowadzeniu 6-3 w tiebreaku.

Kolejne dwie partie były bardziej jednostronne. Do przełamań dochodziło w gemach otwarcia, a ich zwycięzcy później jeszcze powiększali przewagę i ze sporą zaliczką zmierzali do mety.  Po dwóch godzinach i 30 minutach rywalizacji Polak mógł wznieść ręce w geście triumfu.

Ciaś nie opuścił ani jednej edycji szczecińskiego challengera od 2010 roku i już wcześniej dał się poznać jako nieustępliwy, niewygodny przeciwnik. Najczęściej przekonują się o tym Włosi. Tenisista z Trójmiasta miał już na rozkładzie Andreę Arnaboldiego i Alessandro Gianessiego, a teraz dopisał do tej listy Stefano Travaglię.

W pierwszym ćwierćfinale turnieju rangi ATP Challenger Tour rywalem Ciasia będzie Yannick Hanfmann. Niemiec w 1/8 finału pokonał innego Włocha, Marco Cecchinato.

 


Wyniki

Druga runda:

Paweł Ciaś (Polska) – Stefano Travaglia (Włochy, 8) 7:6(3), 3:6, 6:2