Szczecin. Piter i Kubka idą jak burza. Lepsza z nich zagra w finale

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Na palcach jednej ręki da się policzyć gemy stracone przez Katarzynę Piter i Martynę Kubkę w drodze do półfinału krajowego turnieju w Szczecinie. We wtorek o awans do finału powalczą również triumfatorzy z Gdańska, czyli Anastazja Szoszyna i Kacper Żuk. 

Zawody z cyklu LOTOS PZT Polish Tour rozgrywane są w bardzo szybkim tempie. W sobotę zakończono turniej w Gdańsku, a już w niedzielę ruszyła rywalizacja w oddalonym o 350 kilometrów Szczecinie. Najlepsi nie mieli więc ani jednego dnia odpoczynku. Mimo to Kacper Żuk i Anastazja Szoszyna, którzy w Gdańsku cieszyli się ze zwycięstw i w singlu, i w deblu, kontynuują dobrą serię. Oboje nie tracąc seta wygrali dwa pierwsze mecze w Szczecinie i zameldowali się w półfinałach. Inaczej potoczyły się losy finalistów z Gdańska. Katarzyna Kawa zrezygnowała z udziału w imprezie, natomiast Daniel Michalski uległ w ćwierćfinale 1:6, 6:7(3) Pawłowi Ciasiowi.

Półfinałowymi rywalami Kacpra Żuka i Pawła Ciasia będą odpowiednio Jan Zieliński i Piotr Gryńkowski. Ostatni z wymienionych to jedyny nierozstawiony tenisista, który tak daleko zaszedł w turnieju. Już w pierwszej rundzie pokonał Szymona Walkowa, rozstrzygając mecz na swoją korzyść w tie-breaku decydującego seta. W dalszej części zawodów pokonał jeszcze Michała Mikułę i Kamila Gajewskiego (jako tenisista nierozstawiony musiał rozegrać jeden mecz więcej od pozostałych półfinalistów).

W turnieju kobiet świetnie radzą sobie natomiast Katarzyna Pietr i Martyna Kubka, które w pierwszych dwóch meczach nie dały szans swoim przeciwniczkom. Piter straciła po jednym gemie w starciach z Wiktorią Saską (rocznik 2002) i Zuzanną Kubachą (rocznik 2004). Dla obu młodych zawodniczek na pewno było to cenne doświadczenie, które być może zaprocentuje w przyszłości. Z kolei Kubka pokonała 6:0, 6:1 Patrycję Niewiadomską, a następnie 6:1, 6:1 rozstawioną z numerem trzy Stefanię Rogozińską-Dzik, z którą w przeszłości często tworzyła parę deblową.

Stawkę półfinalistek uzupełnia rozstawiona z numerem sześć Joanna Zawadzka. Zawodniczka UKS ACT Sport Tarnów nadspodziewanie łatwo poradziła sobie w ćwierćfinale, wygrywając 6:3, 6:3 z Paulą Kanią. W zaplanowanych na wtorek półfinałach Zawadzka zagra z Szoszyną, a Piter z Kubką.


Wyniki

Ćwierćfinały singla mężczyzn:

Kacper Żuk (1) – Maciej Rajski (7) 6:4, 6:4
Jan Zieliński (4) – Filip Kolasiński 6:4, 6:3
Piotr Gryńkowski – Kamil Gajewski 6:3, 6:3
Paweł Ciaś (6) – Daniel Michalski (2) 6:1, 7:6(3)

Ćwierćfinały singla kobiet:

Katarzyna Piter (1) – Zuzanna Kubacha 6:0, 6:1
Martyna Kubka (5) – Stefania Rogozińska-Dzik (3) 6:1, 6:1
Joanna Zawadzka (6) – Paula Kania 6:3, 6:3
Anastazja Szoszyna (2) – Aleksandra Jeleń (8) 6:0, 6:2