Szczególny gest Igi Świątek

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Najlepsza obecnie polska tenisistka w niedzielę awansowała do IV rundy BNP Paribas Open. Zwycięstwo, które przypadło w pierwszą rocznicę triumfu Polki na Roland Garros, będącym też Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego postanowiła uczcić w szczególny sposób.

Najwyżej obecnie klasyfikowana polska tenisistka przebywa obecnie w Kalifornii, gdzie walczy o punkty rankingowe. Te pozwolą jej po raz pierwszy w karierze awansować do kończącego sezon WTA Finals. Wraz z nią w Stanach Zjednoczonych przebywa również jej zespół, którego członkiem jest m.in. psycholog Daria Abramowicz.

– W sporcie zawsze było dla mnie ważne, aby korzystać z tego rodzaju pomocy, ponieważ zawsze myślałam, że w mojej wytrzymałości psychicznej jest siła, którą mogę wykorzystać na korcie i mogę się w ten sposób rozwijać – powiedziała na konferencji prasowej polska tenisistka o swym podejściu do strefy mentalnej rywalizacji.

W niedzielę Polka pokonała Weronikę Kudermetową i zameldowała się w IV rundzie. Zwycięstwo to odniosła w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego. Postanowiła to uczcić, przekazując nagrodę za wygrany pojedynek na rzecz organizacji pomagającej w zakresie zdrowia psychicznego.

– Kiedy jestem w stanie cieszyć się moją grą jak dzisiaj, jestem szczęśliwa i wdzięczna. Ale to nie będzie zwykły pomeczowy post, bo to nie jest zwykły dzień. Chcę odnieść się do #ŚwiatowyDzieńZdrowiaPsychicznego. To dla mnie ważne, żeby rosła świadomość na temat poszukiwania wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, gdy tego potrzebujemy. Proszenie o pomoc to oznaka odwagi i siły, nie słabości. Jak napisał dziś Michael Phelps: to okej nie czuć się dobrze. A mój dzień był więcej niż dobry. Chciałabym dedykować moje zwycięstwo wszystkim, którzy nie czują się dobrze i dołożyć swoją cegiełkę, aby pomóc im choć trochę. Chcę przekazać moją wygraną za 3. rundę, a więc 50 tysięcy dolarów, organizacji, która niesie pomoc w obszarze zdrowia psychicznego. Możecie pomoc mi dokonać wyboru w komentarzach. Po turnieju razem z moim zespołem przejrzę Wasze propozycje, chciałabym, żebyście mieli udział w tej decyzji. I dlatego też od razu dam znać, jaką inicjatywę wesprzemy z okazji tego ważnego dnia – możemy przeczytać we wpisie wrzuconym przez mistrzynię Roland Garros 2020 na twitterowe konto.

Kolejny pojedynek, którego stawką będzie awans do 1/4 finału Świątek rozegra we wtorek, a jej rywalką będzie Jelena Ostapenko.