Sztokholm: debiutancki tytuł Świątek!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: Peter Figura

15-letnia Iga Świątek w swoim debiutanckim występie w rozgrywkach ITF sięgnęła po tytuł! W finale zawodów w Sztokholmie (pula nagród 10 tys. dolarów) warszawianka pokonała Laurę-Ioanę Andrei 6:4, 6:3.

Świątek najpierw pewnie przeszła przez eliminacje w Szwecji (w dwóch meczach straciła łącznie trzy gemy). W dwóch pierwszych spotkaniach turnieju Polka także nie straciła seta, zaś w ćwierćfinale wyeliminowała turniejową „dwójkę” Karren Barritzę (6:2, 2:6, 7:5). Na półfinał nasza tenisistka w ogóle nie musiała wychodzić, gdyż Francuzka Julia Gervais oddała mecz walkowerem.

W pierwszym secie finału Świątek dwukrotnie zdobywała przewagę przełamania, którą Andrei natychmiast niwelowała. Od stanu 4:4 warszawianka zdołała zapisać na konto dwa kolejne gemy, a tym samym całą pierwszą partię.

W drugim secie Świątek pewnie pilnowała serwisu (Rumunka nie miała ani jednego break pointa) i zarazem doprowadziła do dwóch przełamań (w trzecim oraz dziewiątym gemie). Mecz trwał osiemdziesiąt minut.

Za triumf w Sztokholmie Iga Świątek otrzyma osiemnaście punktów rankingowych, dzięki czemu zadebiutuje w rankingu WTA (w okolicach osiemsetnego miejsca). Warszawiankę czeka dzisiaj … jeszcze jeden mecz! Polka zagra w pierwszej rundzie eliminacji kolejnego turnieju ITF w Sztokholmie (także z pulą nagród 10 tys. dolarów). Rywalką naszej tenisistki będzie najwyżej rozstawiona w eliminacjach Anna Garbic (1132 WTA).