Szybki koniec Zvereva

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Taylor Fritz lepszy od Alexandra Zvereva. To największa niespodzianka pierwszej rundy Swiss Indoors Basel. Niemiec nie ugrał nawet seta. Awans wywalczyli dziś także Stefanos Tsitsipas i Fabio Fognini.

Zverev spotkał się z Fritzem trzeci raz w historii. Do tej pory zawsze wygrywał, choć na ubiegłorocznym Wimbledonie potrzebował aż pięciu setów. Dzisiejszy pojedynek zaczął się od wyrównanej, ale kontrolowanej przez serwujących walki. Trzeci gem premierowej odsłony przyniósł szanse dla Niemca na przełamanie, niewykorzystaną. Rozstrzygnięcie seta nastąpiło dopiero w tie breaku. Tam mieliśmy niesamowite zwroty akcji. Fritz przegrywał 0-4, by następnie wygrać pięć punktów z rzędu. W kolejnych akcjach na zmianę problemy mieli obaj serwujący. Niemiec nie wykorzystał setbola, natomiast przy drugiej okazji partię zamknął Amerykanin.

W drugim secie decydujący moment przyszedł już w trzecim gemie. Wówczas Fritz zdobył breaka w pięciu punktach. Tego prowadzenia już nie oddał do końca. Po godzinie i dwudziestu sześciu minutach Amerykanin wykorzystał piłkę meczową i sprawił sporą niespodziankę w Bazylei. W drugiej rundzie Fritz zmierzy się z kolejnym rywalem młodego pokolenia – Alexem De Mianurem.

Wtorek wyłonił także najbliższego rywala ulubieńca gospodarzy. Roger Federer zagra z Radu Albotem. Mołdawianin przegrał premierową odsłonę z Duszanem Lajoviciem, jednak w dalszej części meczu był już bardzo skuteczny.

Pewny awans odnotowali także Fabio Fognini i Stefanos Tsitsipas. Włoch w osiemdziesiąt minut uporał się z Aleksiejem Popyrinem, a Grek wyrzucił z turnieju Hiszpana – Alberta Ramosa. W tradycyjny dla siebie sposób, czyli po dwóch tie breakach spotkanie wygrał Reilly Opelka. Tym razem na potężnie serwującego Amerykanina nie znalazł sposobu Christian Garin. Stawkę dzisiejszych zwycięzców uzupełnili Richard Gasquet i Roberto Bautista Agut.

Taylor Fritz (USA) – Alexander Zverev (Niemcy, 2) 7:6(7), 6:4

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) – Albert Ramos (Hiszpania) 6:3, 7:6(6)

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 4) – Marius Copil (Rumunia, WC) 6:4, 7:5

Fabio Fognini (Włochy, 5) – Alexiej Popyrin (Australia, Q) 6:2, 6:4

Radu Albot (Mołdawia) – Duszan Lajović (Serbia) 2:6, 6:3, 6:4

Reilly Opelka (USA) – Christian Garin (Chile) 7:6(5), 7:6(10)

Richard Gasquet (Francja) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 6:1, 7:6(4)