Tenis 10. Nieoficjalne Mistrzostwa Polski zakończone

/ Dominika Opala , źródło: Korespondencja z Piotrkowa Trybunalskiego, foto: Wiesław Kozica

Blanka Wasiela i Igor Minkner triumfowali w 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Krasnali i Krasnalek – Kozica Cup 2021. W przeszłości w turnieju tym rywalizowali tenisiści i tenisistki, których teraz możemy podziwiać na światowych kortach. Byli to m.in. Iga Świątek, Magdalena Fręch, Hubert Hurkacz czy Kamil Majchrzak. 

Rozpoczęcie imprezy z jednodniowym opóźnieniem spowodowanym opadami deszczu nie przeszkodził młodym tenisistom i tenisistkom w zaprezentowaniu wysokiego poziomu gry. Rywalizacja toczyła się w grze pojedynczej, jak i podwójnej, a ci, którzy pożegnali się z turniejem w pierwszej rundzie mogli wziąć udział także w turnieju pocieszenia.

W tym roku do Piotrkowa Trybunalskiego zawitało 100 uczestników i uczestniczek. O najwyższe trofea rywalizowało 39 dziewcząt i 61 chłopców. Po czterech dniach zmagań wyłoniono zwycięzców i zwyciężczynie, nie brakowało przy tym emocji zarówno u grających, jak i u rodziców. Pojawiały się łzy, zdenerwowanie, ale także wielka radość i walka do samego końca, czyli to wszystko, co w sporcie najpiękniejsze. Niektórzy kibice mogli być zdziwieni, że młodzi zawodnicy i zawodniczki potrafią tak dobrze grać w tenisa. Ale przecież to przyszli mistrzowie i mamy nadzieję, że za kilka lat będziemy śledzić ich poczynania na największych arenach tenisowych świata. Tak, jak choćby możemy oglądać teraz w akcji Igę Świątek, która triumfowała w nieoficjalnych Mistrzostwach Polski do lat 10 w Piotrkowie Trybunalskim w 2011 roku.

W 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Krasnali i Krasnalek – Kozica Cup 2021 w grze pojedynczej dziewcząt zwyciężyła Blanka Wasiela (KKS 1925 Kalisz), która przyznała, że jej ulubioną tenisistką i wzorem do naśladowania jest Iga Świątek. Blanka w finale pokonała Annę Baran (AZS Łódź) 6:2, 6:3. Z kolei u chłopców najlepszy był Igor Minkner (KS Górnik Bytom). Igor stoczył zaciętą walkę w pojedynku finałowym z Mikołajem Solarzem, który dotarł do ostatniego meczu jako nierozstawiony zawodnik. Igor wygrał ostatecznie 6:4, 2:6, 10-3.

Zarówno Igor Minkner, jak i Annę Baran mieli szansę na podwójny triumf. Reprezentantka AZS Łódź wygrała rywalizację deblową w parze z Julią Peplińską (KS Start-Wisła Toruń), przegrała natomiast finał singla. Z kolei reprezentant KS Górnik Bytom zwyciężył w grze pojedynczej, ale przegrał w finale gry podwójnej, gdzie występował w duecie z Jakubem Nowakiem (KKS 1925 Kalisz).

Rywalizacja krasnali i krasnalek w Piotrkowie Trybunalskim to największe wydarzenie tenisowe w Polsce dla młodych adeptów tenisa. Co roku turniej cieszy się dużą frekwencją, a atmosfera towarzysząca imprezie jest jedyna w swoim rodzaju, co wielokrotnie podkreślał Wiesław Kozica, sędzia główny i organizator Kozica Cup.

W przeszłości na piotrkowskich kortach zmagania toczyli m.in. Agnieszka Radwańska, Iga Świątek, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Urszula Radwańska, Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak, Daniel Michalski, Kacper Żuk, Maksymilian Kaśnikowski czy Aleksander Orlikowski.

 

Z Piotrkowa Trybunalskiego,

Dominika Opala


Wyniki

Gra pojedyncza dziewcząt:

1.Blanka Wasiela – KKS 1925 Kalisz

2.Anna Baran – AZS Łódź

3.Antonina Zielińska – BKT Advantage Bielsko-Biała i Marcelina Paliczka ŚCT Pszczyna

Gra pojedyncza chłopców:

1.Igor Minkner – KS Górnik Bytom

2.Mikołaj Solarz – NST małopolskie

3.Alec Fereniec Tennis Club Mrągowo i Daniel Kwiecień AT Masters Radom

Gra podwójna dziewcząt:

1.Julia Peplińska KS Start-Wisła Toruń/Anna Baran AZS Łódź

2.Liliana Tataruch BAT Bydgoszcz/Natasza Kliber KKS 1925 Kalisz

3.Blanka Wasiela KKS 1925 Kalisz/Antonina Zielińska – BKT Advantage Bielsko-Biała i Lilly Jędrzejak KKS 1925 Kalisz/Anita Cytrycka GKT Nafta Zielona Góra

Gra podwójna chłopców:

1.Filip Bulski/Daniel Kwiecień – obaj AT Masters Radom

2.Igor Minkner KS Górnik Bytom/Jakub Nowak KKS 1925 Kalisz

3.Igor Bartnik KKS 1925 Kalisz/Aleksander Jadczak (NST łódzkie) i Leon Sańczuk AZS Poznań/Jakub Sumisławski Elite Sport Club Mierzyn

Turniej pocieszenia dziewcząt:

1.Sonia Antczak – Fundacja Europejskie Centrum Tenisa Mysiadło

2.Natasza Kliber – KKS 1925 Kalisz

Turniej pocieszenia chłopców:

1.Julian Januchowski – KT Astra Książenice

2.Mikołaj Pych – KS Grzegórzecki Kraków