Thiem z pierwszym azjatyckim tytułem!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Dominic Thiem w drugim meczu z rzędu wyszedł z opresji i sięgnął po trofeum China Open. Austriak w finale pokonał Stefanosa Tsitsipasa 3:6, 6:4, 6:1. To piętnasty tytuł w karierze dla 26-latka z Wiener Neustadt.

Było to szóste spotkanie pomiędzy Dominicem Thiemem a Stefanosem Tsitsipasem, jednak pierwszy raz zmierzyli się oni o tytuł. Austriak walczył o czwarte trofeum w tym roku, z kolei Grek o trzecie.

Na początku meczu zawodnicy wymienili się przełamaniami i od tego momentu, to serwujący nadawali bieg gemom. W wymianach nie brakowało ofensywnych uderzeń, ale także gry przy siatce. Decydująca chwila w partii otwarcia nadeszła w ósmym gemie, kiedy to Tsitsipas za trzecią okazją odebrał podanie rywalowi, a w następnym gemie dokończył dzieła.

Thiem nie zamierzał się jednak poddawać i cały czas próbował atakować. Grek natomiast potrafił odpowiedzieć na ofensywną grę Austriaka, a do tego popełniał niewiele błędów. W trzecim gemie ponownie przełamał przeciwnika i wszystko układało się po jego myśli. Ateńczyk nie mógł jednak długo cieszyć się z prowadzenia, gdyż Thiem odrobił straty i wzniósł swoją grę na jeszcze wyższy poziom. Decydujące o losach seta przełamanie nadeszło w ostatnim gemie. Przy stanie 5:4 dla Thiema, Grek nie wytrzymał presji i dał się przełamać.

Taki obrót spraw podciął skrzydła młodszemu z zawodników. Z kolei Austriak szedł za ciosem i w efekcie wyszedł na prowadzenie 5:0 w decydującej partii. Tsitsipas nie był w stanie zatrzymać rozpędzonego rywala i zdołał ugrać jeszcze tylko honorowego gema. Tym samym po ponad dwóch godzinach gry Thiem zdobył czwarty tytuł w sezonie, piętnasty w ogóle. Jest to także pierwsze trofeum Austriaka wywalczone w Azji.


Wyniki

Finał singla:

Dominic Thiem (Austria, 1) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) 3:6, 6:4, 6:1