Thiem zatrzymał Murray’a

Dominic Thiem pokonał Andy’ego Murray’a w ćwierćfinale China Open. Austriak wygrał 6:2, 7:6(3). Ponadto w półfinale zameldował się komplet najwyżej rozstawionych tenisistów na czele z Alexandrem Zverevem.

Starcie Thiema z Murray’em było awizowane jako hit piątku na kortach w Pekinie. Jednak pierwszy set trochę rozczarował. Brytyjczyk już na starcie stracił podanie i bardzo trudno mu szło odrabianie strat. Co prawda miał break pointa w czwartym gemie, ale go nie wykorzystał. W końcówce pierwszej partii Thiem znów przełamał i wyszedł na prowadzenie w meczu. Choć potrzebował do tego aż pięciu setboli.

Druga odsłona zaczęła się identycznie. Znów szybko breaka wypracował Thiem. Później wyrównana walka i pewnie wygrywane serwisy obu zawodników. Austriak serwował przy stanie 5:4 na mecz. Wówczas dopiero Murray odrobił stratę. W pięciu punktach zabrał serwis rywalowi. Set wszedł na wyższy poziom i rozstrzygnął się dopiero w tie breaku. Tam także lepiej dysponowany był rozstawiony z „jedynką” Thiem, który szybko objął prowadzenie 5-1. Brytyjczyk kilka punktów jeszcze nadrobił ale to Austriak po godzinie i pięćdziesięciu pięciu minutach zamknął mecz.

– Myślę, że w meczu było kilka naprawdę dobrych punktów. Szczególnie na początku i w końcówce – powiedział Murray. – Na początku byłem trochę niepewny, nie wiedziałem jak poradzić sobie z meczem. Dziś rano czułem się trochę zmęczony. Jednak cały tydzień oceniam jako dobry w moim wykonaniu – dodał.

Było to piąte spotkanie na korcie obu zawodników. W 2014 i 2015 roku wygrywał Murray, natomiast później trzy kolejne mecze padły łupem Austriaka.

W półfinale rywalem Thiema będzie Karen Chaczanow. Rosjanin przegrał pierwszego seta z Fabio Fogninim. Jednak w kolejnych dwóch stracił już tylko cztery gemy. Co ciekawe do tej pory bilans bezpośrednich pojedynków Chaczanowa i Thiema jest korzystniejszy dla tego pierwszego. Reprezentant „Sbornej” wygrał trzy razy, przy tylko jednej porażce.

W drugim jutrzejszym meczu o finał powalczy Alexander Zverev i Stefanos Tsitsipas. Niemiec potrzebował 75. minut aby wyrzucić z turnieju Sama Querrey’a, natomiast Grek pokonał w takim samym czasie Johna Isnera. Dla zawodnika z południa Europy było to pierwsze zwycięstwo nad wysokim Amerykaninem.

Godny odnotowania jest fakt, że w półfinale zobaczymy komplet najwyżej rozstawionych tenisistów podczas China Open.