Tokio 2020. Bencic i Vondrousova zagrają o złoto

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W finale turnieju olimpijskiego zmierzą się Belinda Bencic i Marketa Vondrousova. Szwajcarka po trzysetowej batalii okazała się lepsza od Jeleny Rybakiny, a Czeszka była zbyt wymagającą rywalką dla Eliny Switoliny.

Jako pierwsze do walki przystąpiły reprezentantka Szwajcarii i Kazaszka. Spotkanie lepiej rozpoczęła 22-latka urodzona w Moskwie, która odskoczyła na 5:2. Rodaczka Rogera Federera nie zamierzała jednak spisywać tej części meczu na straty i zaczęła odrabiać straty. Rybakina nie wykorzystała dwóch piłek setowych w dziesiątym gemie oraz trzech w dwunastym i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym zdecydowanie lepsza okazała się Bencic.

Szwajcarska tenisistka dobrze rozpoczęła również drugą partię i odskoczyła na 2:0. Zawodniczka z Kazachstanu błyskawicznie odrobiła jednak stratę, a później po raz drugi odebrała podanie rywalce w siódmym gemie, dzięki czemu wyrównała stan rywalizacji.

Na początku decydującej odsłony meczu Rybakina dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z przewagą przełamania, ale Bencic za każdy odrabiała stratę. Od stanu 2:3 Szwajcarka wygrała cztery gemy z rzędu i po prawie trzech godzinach walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Finałową rywalką 24-latki urodzonej w Flawil będzie Marketa Vondrousova, która bez większych problemów poradziła sobie z Eliną Switoliną. W pierwszej partii Czeszka wygrała 6:3 z przewagą dwóch „breaków”, a w drugiej oddała bardziej utytułowanej rywalce tylko jednego gema.


Wyniki

Półfinał singla

Marketa Vondrousova (Czechy) – Elina Switolina (Ukraina, 4) 6:3, 6:1

Belinda Bencic (Szwajcaria, 9) – Jelena Rybakina (Kazachstan, 15) 7:6(2), 4:6, 6:3