Tokio 2020. Cuevas nie zagra. Skorzysta Majchrzak?

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ESPN, foto: AFP

Urugwajczyk Pablo Cuevas wycofał się z igrzysk olimpijskich w Tokio. To kolejny z wielu nieobecnych w męskim turnieju. Na jego rezygnacji skorzystać powinien Kamil Majchrzak. Polak był jak dotąd pierwszy na liście oczekujących. Polski Komitet Olimpijski powinien lada moment otrzymać zaproszenie dla tenisisty z Piotrkowa Trybunalskiego.

Już w zeszłym tygodniu, przy ogłoszeniu oficjalnych list tenisistów zakwalifikowanych na igrzyska olimpijskie w Tokio, informowaliśmy, że jest duże prawdopodobieństwo na to, iż polska reprezentacja się jeszcze powiększy. Jednym z pierwszych rezerwowych był bowiem Kamil Majchrzak. Polak w rankingu z 14 czerwca, który decyduje o kwalifikacjach, był 112. Tymczasem w momencie ogłaszania list pewny gry w stolicy Japonii był już nawet 109. Joao Sousa.

We wtorek o wycofaniu się z igrzysk olimpijskich poinformował Pablo Cuevas. Doświadczony Urugwajczyk zdecydował, że musi przearanżować swoje plany startowe, ponieważ w ostatnim czasie dała mu się we znaki nie tylko pandemia, ale i urazy. Ponadto tenisista z Ameryki Południowej ma już 35 lat i twierdzi, iż ma potrzebę bardzo starannego układania planów startowych, aby grać jak najdłużej.

W związku z rezygnacją Cuevasa kwalifikacja powinna przejść na Kamila Majchrzaka. Już wcześniej bowiem z turnieju wycofał się Mołdawianin Radu Albot. Austriak Dennis Novak nie przyjął relokacji, więc przeszła ona na znajdującego się bezpośrednio nad Polakiem Kolumbijczyka Daniela Elahiego Galana. Oficjalne potwierdzenie olimpijskiej nominacji dla piotrkowianina powinno się pojawić w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Nie będzie przeszkodą fakt, że PKOl już we wtorek oficjalnie zaprezentował skład polskiej reprezentacji olimpijskiej. Relokacje miejsc zwolnionych w ramach wycofań w ostatniej chwili są naturalne. Nasz rodzimy komitet zwykle akceptuje zdecydowaną większość z nich. Pięć lat temu zaledwie kilka dni przed startem igrzysk do kadry wskoczyły Magda Linette, Klaudia Jans-Ignacik i Paula Kania. Jeśli nominacja Majchrzaka będzie potwierdzona, Polskę będzie w Tokio reprezentować 216 sportowców w tym sześcioro w tenisie. Obok studenta Uniwersytetu Łódzkiego będą to Iga Świątek, Magda Linette, Hubert Hurkacz, Łukasz Kubot i Alicja Rosolska.