Tokio 2020. Historyczny triumf Czeszek, rosyjska bitwa dla Pawluczenkowej i Rublowa

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Zapadły ostatnie rozstrzygnięcia w turnieju olimpijskim. Mistrzyniami gry podwójnej zostały Barbora Krejczikova i Katerina Siniakova, a w rosyjskim starciu o złoty medal w grze mieszanej górą byli Anastazja Pawluczenkowa i Andriej Rublow.

Jako pierwsze do walki przystąpiły deblistki. Reprezentantki naszych południowych sąsiadów w decydującym meczu zmierzyły się z Viktoriją Golubic i Belindą Bencic, która miała szansę, żeby w Tokio po raz drugi stanąć na najwyższym stopniu podium. Początek tego spotkania był bardzo wyrównany. Obie pary długo pilnowały własnych serwisów. O losach pierwszej partii zadecydowało pojedyncze przełamanie, które Czeszki zdobyły na 6:5. W drugi secie Szwajcarki nie były już jednak w stanie nawiązać walki z rywalki i zdobyły tylko jednego gema. Krejczikova i Siniakova zdobyły pierwszy w historii złoty medal w tenisie dla Czech.

W turnieju gry mieszanej sprawę mistrzostwa rozstrzygnęły między sobą rosyjskie duety, Anastazja Pawluczenkowa i Andriej Rublow oraz Jelena Wiesnina i Asłan Karacew. W pierwszej partii jako pierwsi przełamanie zdobyli pogromcy Igi Świątek i Łukasza Kubota. Od stanu 2:1 wygrali jednak już tylko jednego gema. Druga odsłona meczu była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Obie pary pilnowały własnych serwisów i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce Pawluczenkowa i Rublow wyszli z 1:4 na 5:4, ale potem przegrali trzy kolejne punkty z rzędu i ich rodacy doprowadzili do wyrównania. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się mistrzowski tie-break. Wiesnina i Karacew prowadzili w nim już 7:4, ale później przegrali pięć kolejnych punktów i musieli bronić dwóch piłek meczowych. Zrobili to skutecznie i sami stanęli przed szansą zakończenie spotkania. Pawluczenkowa i Rublow zniwelowali ją jednak i wypracowali sobie trzecią piłkę meczową. Jej jeszcze nie wykorzystali, ale czwarta okazja okazała się już szczęśliwa i młodszy z rosyjskich duetów oszalał z radości.


Wyniki

Finał debla kobiet

B.Krejczikova, K. Siniakova (Czechy, 1) – B. Bencic, V. Golubic (Szwajcaria) 7:5, 6:1

Finał miksta

A. Pawluczenkowa, A. Rublow (Rosja, 4) – J. Wiesnina, A. Karacew (Rosja) 6:3, 6:7(5), 13:11