Tokio 2020. Kompleks kortów prawie gotów – odbyły się zawody testowe

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ITF, foto: Paul Zimmer / ITF

Do igrzysk olimpijskich w Tokio pozostało dziewięć miesięcy. W Ariake Tennis Park oddane do użytku zostały już dwa z trzech głównych kortów. W tym tygodniu odbyły się na nich zawody testowe.

Turnieje tenisowe podczas najbliższych igrzysk olimpijskich odbędą się w odnowionym Ariake Tennis Park. Do użytku oddano tam już między innymi kort „Colliseum” i kort numer 1. Choć wciąż w budowie pozostaje kort nr 2 – trzeci z głównych stadionów tenisowych w Ariake – to w tym tygodniu odbyły się w tym miejscu zawody testowe Mitsubishi All-Japan Tennis Championships.

Dyrektor sportowy igrzysk Koji Murofushi – były młociarz, który zdobywał złoto w Atenach w 2004 roku i brąz w Londynie w 2012 roku – jest zadowolony z postępu prac. – Najważniejsze, że jesteśmy na czas ze wszystkimi arenami – mówił.

Wspomniał również, że w Japonii kibice mają wysokie oczekiwania wobec swoich tenisistów w kontekście walki o medale. W ostatnich latach Japończycy zadomowili się w tenisowej czołówce, a w gronie faworytów do medali mogą znaleźć się Naomi Osaka i brązowy medalista z Rio de Janeiro – Kei Nishikori.

Obiekt chwalą również zawodnicy. Yui Kamiji – druga w rankingu tenisistek na wózkach – zauważyła, że jakość aren znacznie poprawiła się od 2016 roku kiedy ostatnio tam grała. Szczególnie zwróciła uwagę na to, iż wprowadzono udogodnienia dla niepełnosprawnych sportowców. Wcześniej skarżyli się oni na dużą ilość schodów. Podobnie zauważył Shingo Kunieda – mistrz paraolimpijski z Pekinu i Londynu.

Postęp chwaliła również Kris Dent – przedstawicielka ITF. Szczególnie była pod wrażeniem kortu centralnego. Zapewniła także, że organizatorzy dołożą wszelkich starań w nota bene najbardziej rozgrzewającej wszystkich oczekujących na igrzyska kwestii pozasportowej, czyli walce z upałem. Przypomniała, że z wysokimi temperaturami wszyscy musieli sobie już radzić w Atenach, Pekinie i nie tylko.