Tokio 2020. Złota Belinda!

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Belinda Bencic została mistrzynią olimpisjką. 24-latka z Flawil w finale pokonała Marketę Vondrousovą i zdobyła trzeci w historii złoty medal dla Szwajcarii w tenisie.

Na początku spotkania serwis nie odgrywał zbyt dużej roli. W sześciu pierwszych gemach tenisistki zapisały po dwa przełamania na swoim koncie. Od stanu 3:3 gra toczyła się już jednak zgodnie z regułą własnego serwisu. W końcówce ręka zadrżała ręka 22-latce urodzonej w Sokolovie, która w dwunastym gemie straciła podanie i nie zdołała doprowadzić do tie-breaka.

Vondrousova nie podłamała się jednak niepowodzeniem w końcówce pierwszej części meczu. W drugiej partii była zdecydowanie lepszą tenisistką. Odebrała podanie rywalce w pierwszym i piątym gemie, a sama ani razu nie musiała nawet bronić się przed przełamaniem i szybko doprowadziła do wyrównania.

W decydującym secie reprezentantka naszych południowych sąsiadów wyrównała z 1:3 na 3:3, ale na więcej nie było już jej stać. Przy wyniku 3:5 leworęczna tenisistka miała dwie okazje z rzędu, żeby odrobić stratę przełamania, ale ich nie wykorzystała. Vondrousova obroniła pierwszą piłkę meczową i wypracowała sobie jeszcze jednego „breakpointa”, ale i ta szansa jej uciekła. Chwilę później Bencic wykorzystała drugą piłkę meczową i po dwóch i półgodzinie walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

24-latka zdobyła trzeci w historii złoty medal dla Szwajcarii w tenisie. W Barcelonie w 1992 roku w singlu na najwyższym stopniu podium stanął Marc Rosset, a w Pekinie w 2008 roku najlepsi w grze podwójnej byli Roger Federer i Stan Wawrinka.

Dla Belindy Bencic to jeszcze nie koniec występów w Tokio. W niedzielę razem z Viktoriją Golubic zagrają w finale debla. Przeciwniczkami będą Barbora Krejczikova i Katerina Siniakova.


Wyniki

Finał singla

Belinda Bencic (Szwajcaria, 9) – Marketa Vondrousova (Czechy) 7:5 2:6 6:3