Tokio 2020. Znamy uczestników igrzysk, pięcioro Polaków powalczy o medale

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ITF, foto: Piotr Figura

ITF opublikowało oficjalne listy uczestników igrzysk olimpijskich w Tokio. Do stolicy Japonii pojedzie pięcioro Polaków. Szanse na dołączenie do tego grona wciąż ma Kamil Majchrzak. Potrzebowałby wycofania się jeszcze kilku zawodników z turnieju singla mężczyzn.

W reprezentacji Polski możemy wreszcie w pełni oficjalnie potwierdzić, że na igrzyskach w singlu zagrają Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz, a w deblu Hurkacz z Łukaszem Kubotem. Dodatkowo wiemy już, że i Linette z Alicją Rosolską zdecydowały się na wspólny start w grze podwójnej. Zgłoszenia do turnieju miksta będą mieć miejsce już w trakcie olimpijskich zmagań. Pary będą mogli po prostu tworzyć zawodnicy, którzy zdobyli kwalifikację w singlu lub deblu. Od dłuższego czasu wiadomo jednak, że wspólny występ planują Iga Świątek i Łukasz Kubot. Aktualnie poza gronem olimpijczyków jest Kamil Majchrzak, ale jeszcze nie wszystko stracone. Z turnieju wciąż można się wycofać, a Polak jest tuż pod kreską, trzeci bądź czwarty w kolejce do relokacji. Mamy w pamięci, jak wielu zawodników w ostatniej chwili wycofało się z różnych przyczyn z igrzysk w Rio. Dlatego też nie skreślamy piotrkowianina.

Łukasz Kubot, Alicja Rosolska i Magda Linette mają już za sobą starty na igrzyskach olimpijskich. Nie były to jednak starty udane. Kubot szybko odpadał w singlu i w mikście w Londynie, a także w deblu i mikście w Rio. Rosolska występowała w deblu w Pekinie i w Londynie, ale wciąż nie ma na swoim koncie zwycięstwa w olimpijskiej rywalizacji. Linette grała w Rio, ale też przegrała w pierwszej rundzie.

Aczkolwiek rezygnacji z udziału w tegorocznych igrzyskach już jest wiele, szczególnie w turnieju mężczyzn. Z singla Panów wycofało się już około 30 tenisistów. Znacznie lepiej wygląda to u pań, ale również absencji zaczęło przybywać. Szczególnie zaskakuje decyzja Rumunek. O ile Simonę Halep, która miała być chorążą reprezentacji, z udziału wykluczyła kontuzja, o tyle zaskakuje fakt, że nie zobaczymy w Tokio żadnej singlistki z tego kraju. Barw Rumunii bronić będzie w Tokio tylko debel Monica Niculescu/Iona Raluca Olaru. Tylko trzy kraje wystawią maksymalną dopuszczalną kwotę zawodników, czyli po czterech singlistów i singlistek oraz po dwie pary deblowe kobiet i mężczyzn. Będą to Hiszpania, Stany Zjednoczone i, ze względu na zawieszenie dopingowe występująca pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, ekipa Sbornej.