Australian Open. Tomasz Berkieta w półfinale turnieju juniorów

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: Tennis Europe

W czwartek na kortach w Melbourne rozegrano ćwierćfinały singlowego turnieju juniorów. Do najlepszej czwórki po pokonaniu czwartego rozstawionego Francuza – Arthura Gei awansował Tomasz Berkieta. W jego ślady nie poszła niestety Weronika Edwald, która pożegnała się z turniejem.

Na naszego juniora czekało bardzo trudne zadanie. Mecz z rozstawionym z „czwórką” reprezentantem Francji nie zaczął się po myśli Berkiety. Kluczowym momentem pierwszego seta był jego szósty gem, w którym po jedynych w tej partii break pointach Gea przełamał Polaka.

Druga odsłona meczu przebiegła natomiast pod dyktando przedstawiciela Klubu Tenisowego Legia Warszawa, który dwukrotnie odebrał serwis swojemu przeciwnikowi. Trzeci set był zdecydowanie najbardziej wyrównany. Na początku obaj zawodnicy dali się przełamać po jednym razie. Pod koniec partii Berkieta miał piłkę meczową na 6:4, której jednak nie wykorzystał. O tym kto awansuje do półfinału musiał więc rozstrzygnąć tie-break rozgrywany do 10 punktów. Po niezwykle zaciętej rozgrywce lepszy, o dwie piłki, okazał się reprezentant Polski. Dzięki wykorzystaniu trzeciej piłki meczowej Berkieta zameldował się w najlepszej czwórce turnieju.

Rywalem Polaka w piątkowym półfinale będzie reprezentant Stanów Zjednoczonych Learner Tien.

Na ćwierćfinale swoją przygodę z Australian Open zakończyła Weronika Ewald. Jej rywalką była turniejowa „trzynastka”, Brytyjka Akua Stoiber. Scenariusz obu rozegranych setów wydaje się bardzo podobny. Na ich początku dochodziło do serii dwóch przełamań z rzędu, dzięki czemu na tablicy wyników ponownie pojawiał się remis. Jednakże końcówka za każdym razem należała do Stoiber, która potrafiła znaleźć sposób na Polkę i odbierała jej serwis. Ewald musiała więc uznać wyższość swojej rywalki, która zamknęła mecz w pięć kwadransów.


Wyniki

Trzecia runda singla juniorów

Tomasz Berkieta (Polska) – Arthur Gea (Francja, 4) 3:6, 6:2, 7:6(8)

Trzecia runda singla juniorek

Akua Stoiber (Wielka Brytania, 13) – Weronika Ewald (Polska) 6:3, 6:3