Tomasz Berkieta z tytułem Zawodnika Roku

/ Jakub Karbownik , źródło: własne / Tennis Europe, foto: Tennis Europe

Tomasz Berkieta został ogłoszony zawodnikiem roku Tennis Europe Junior Tour w kategorii chłopców do lat 16. Tytuł jest tym bardziej cenny, że Polak w dużej mierze rywalizował z zawodnikami o rok starszymi.

W połowie października na korty Monte Carlo Country Club, gdzie co roku o tytuł mistrzowski rywalizują panowie w turnieju rangi ATP 1000, przybyli najlepsi tenisiści i najlepsze tenisistki do lat 14 i 16, aby rywalizować o tytuły mistrzowskie w turnieju Masters. Wśród nich było troje Polaków, wszyscy w kategorii kadetów. Monika Stankiewicz zakończyła rywalizację na drugim miejscu, Jakub Jędrzejczak był czwarty, a najniższy stopień podium przypadł Tomaszowi Berkiecie.

Tenisista z Warszawy do Księstwa Monaco udawał się jako lider rankingu The Race. Nieco ponad miesiąc po zakończeniu zmagań, władze Tennis Europe ogłosiły tytuły zawodników i zawodniczek roku w kategorii do lat 14 oraz do lat 16. Ku uciesze polskich kibiców tytuł zawodnika roku w starszej kategorii powędrował w ręce Berkiety.

W przeszłości tytuł w kategorii do lat 16 wędrował w ręce między innymi Gaela Monfilsa czy Martina Kliżana. W młodszej kategorii Player of year zostali w przeszłości chociażby: Paul Henri-Mathieu, Richard Gasquet, Grigor Dimitrow czy Novak Dżoković.

– Chciałbym podziękować Tennis Europe za przyznanie mi nagrody Gracza Roku. To dla mnie wielki zaszczyt, zwłaszcza że w tym roku Polski Związek Tenisowy obchodzi 100-lecie istnienia! Bardzo dziękuję mojej rodzinie, drużynie i wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Bardzo dziękuję moim partnerom i sponsorom za to, że mnie wspierają. Moje cele na przyszły sezon to przede wszystkim gra w turniejach ITF, ale zawsze będę pamiętał o Tennis Europe – powiedział Berkieta.

Najlepszą zawodniczką Tennis Europe do lat 16 została natomiast Rosjanka Marija Masijańska, a w kategorii do lat 14 wyróżniono Czechów Maxima Mrvę i Laurę Samsonovą.