Tomaszewski Cup: Dembek i Galfi mistrzami

/ Mateusz Grabarczyk, źródło: , foto:

Michał Dembek triumfował w 45. edycji turnieju BNP Paribas Tomaszewski Cup. W polskim finale pokonał Karola Dusia 7:5, 6:0. Wśród kadetek triumfowała najwyżej rozstawiona Dalma Galfi.

Turniej organizowany był dla zawodników do lat 16, a o tytuł wśród dziewcząt walczyły zaledwie 14-latki. Dalma Galfi była od początku faworytką całej imprezy. Najwyżej rozstawiona Węgierka nie zawiodła i najważniejsze spotkanie też wygrała, chociaż Ioana Diana Pietroiu dzielnie walczyła. W pierwszym secie przewaga faworytki była wyraźna. Węgierka grała jak z nut, bardzo mało psuła i Rumunka nie mogła zbyt wiele zrobić. Starczyło na wygranie jednego gema.

Druga partia również nie zaczęła się po myśli Pietroiu, ale od stanu 0:2 mecz się wyrównał i kibice, którzy w sobotnie przedpołudnie zdecydowali się wybrać na korty Legii, mogli podziwiać znakomity tenis w wykonaniu młodych tenisistek. Rozgrywały długie, ostre wymiany, świetnie wykorzystując geometrię kortu. Nie bały się atakować i kończyć akcje wolejami. W samej końcówce minimalnie lepsza okazała się Galfi i wygrała 7:5.

Po dziewczętach na kort wyszli chłopcy. Od początku wdali się w niesamowicie ostrą grę z głębi kortu. Potrafili jednak wielokrotnie skracać akcje zaskakującymi skrótami. Początek należał do rozstawionego z trójką Michała Dembka, który objął prowadzenie 2:0. Karol Duś nie odpuścił, szybko odrobił stratę i reszta partii była bardzo wyrównana. W samej końcówce Dembek zdobył decydujące przełamanie i po chwili zakończył partię.

Taki obrót sprawy podłamał nieco Dusia. W drugim secie nie potrafił się skoncentrować i wydawało się, że rozpamiętywał wydarzenia sprzed kilkunastu minut. Dembek z każdą chwilą zdobywał coraz wyraźniejszą przewagę. Grał agresywnie, posyłał mnóstwo potężnych, dokładnych i efektownych forhendów oraz bekhendów i co jakiś czas kąsał rywala skrótami. Ani na moment nie utracił koncentracji i doprowadził mecz do końca, wygrywając zasłużenie 6:0.

Zwycięzcy i finaliści otrzymali puchary, dyplomy i stos siatek z nagrodami od sponsorów, które nie mieściły im się już w rękach. Podczas ceremonii dekoracji głos zabrał wieloletni patron imprezy, pan Bohdan Tomaszewski: – Cieszę się, że mogę być tutaj ponownie i zrobię wszystko, aby pojawić się także za rok. Gratuluję zawodnikom i bardzo dziękuję Państwu za tak liczne przybycie oraz sponsorom z BNP Paribas na czele, który od lat pokazuje, jak bardzo kocha tenis. Do zobaczenia, mam nadzieję, za rok!
 


Wyniki

Finały singla:
Dalma Galfi (Węgry, 1) – Ioana Diana Pietroiu (Rumunia, 5) 6:1, 7:5
Michał Dembek (Polska, 3) – Karol Duś (Polska) 7:5, 6:0