Toni Nadal: Alcaraz jest tenisistą kompletnym

/ Dominika Opala , źródło: www.as.com , foto: AFP

Carlos Alcaraz w spektakularny sposób pokonał w trzeciej rundzie US Open 2021 Stefanosa Tsitsipasa, a następnie awansował do ćwierćfinału po zwycięstwie nad Peterem Gojowczykiem. Oczy tenisowego świata zwrócone są teraz na 18-latka z Murcii w oczekiwaniu na sprawienie kolejnej niespodzianki. Analizę występu i gry młodego Hiszpana przeprowadził Toni Nadal w swojej rubryce w „El Pais”. 

Carlos Alcaraz oczarował tenisowy świat po zwycięstwie nad Stefanosem Tsitsipasem w trzeciej rundzie US Open 2021. Wielu ekspertów wypowiedziało się na temat podopiecznego Juana Carlosa Ferrero, oceniając jego grę i potencjał. Do analizy występu młodego Hiszpana dołączył także Toni Nadal i przedstawił kluczowe zalety rodaka w felietonie w „El Pais”.

Wujek „Rafy” zwrócił uwagę przede wszystkim na forehand 18-latka z Murcii, ale podkreślił, że dobrze radzi on też sobie przy backhandzie i serwisie.

– Alcaraz ma wszystko, co potrzebne, aby szybko dążyć do największych sportowych wyczynów. Jego gra nie ma rys. Jest tenisistą kompletnym z czystą techniką i łatwością generowania świetnych uderzeń z każdej pozycji. Przede wszystkim jego forehand, bez wątpienia jeden z najlepszych w tourze. Serwis także jest dobry i solidny – bez trudu przekracza 210 km/h. I jego wolej, mimo że jest do poprawy, to pozwala mu iść do siatki bez skazywania się na porażkę – napisał Toni Nadal.

Hiszpański szkoleniowiec podkreśla również, że podczas meczu z Tsitsipasem, Alcaraz dał jasno do zrozumienia, że ​​wie, jak dobrze poruszać się w różnych stylach gry.

– Ponadto wykazuje dojrzałość nieprzystającą do jego wieku i zdolność kontrolowania nerwów w zasięgu zaledwie kilku minut. Przed Tsitsipasem wykazywał cechy, które ceni. Jego gra była agresywna, ale nie pozbawiona subtelności. Wspierał swoje niszczycielskie uderzenia z głębi toru z precyzyjnymi skrótami i inteligentnym dobieganiem do siatki. Nie dał Grekowi wytchnienia aż do czwartego seta – dodał trener z Majorki, który aktualnie współpracuje z Felixem Auger-Aliassime’em. Kanadyjczyk będzie rywalem Alcaraza w walce o półfinał US Open 2021. 

Na koniec, Toni Nadal podkreślił, iż nie wierzy, że taki występ 18-latka z Murcii jest dziełem przypadku. Twierdzi on, że może on powtórzyć to wiele razy, a także jest ku najlepszej drodze, by nawiązać w przyszłości do sukcesów Rafaela Nadala, Rogera Federera i Novaka Dźokovicia.

Kiedy analizuję zawodnika po zwycięstwie tego rodzaju, pierwsze pytanie, jakie sobie zadaję, brzmi: czy tenisista został zmuszony do zagrywania nadzwyczajnych uderzeń, aby pokonać rywala? Czy pokazał poziom, który z trudem dorównuje codziennej grze, czy jego zwycięstwo wynika z faktu gry ponad jego możliwości? W tym przypadku nie miałem takiego wrażenia. Carlos rozegrał świetny mecz, ale nie zostawił mnie w poczuciu, że to, co widzę, nie może być powtórzone z dużą wytrwałością. Hiszpański tenis ma nie tylko obiecujący horyzont, ma Carlosa Alcaraza, który jest nie tylko obecnie, ale będzie i w przyszłości. Prawdopodobnie jest najlepiej pozycjonowanym zawodnikiem, który zastąpi członków Wielkiej Trójki na arenie światowej – zakończył wieloletni szkoleniowiec Rafaela Nadala.