Toni Nadal: Byłem wymagającym trenerem, czasami zbyt wymagającym

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.tennisnet.com, foto: AFP

Nie od dziś wiadomo jak duży wpływ na spektakularną karierę Rafaela Nadala miał jego wujek i wieloletni trener. W rozmowie z dziennikarzami hiszpańskiej agencji prasowej EFE Toni Nadal z perspektywy czasu ocenił własne techniki szkoleniowe.

Kiedy Rafael Nadal miał siedem lat swoje tenisowe umiejętności zaczął szlifować pod okiem słynnego dziś wujka. Podczas obozu treningowego w Cancun Toni przyznał, że godziny jakie spędzał z Rafą na korcie z pewnością były dla młodego zawodnika prawdziwą próbą charakteru.

– Byłem wymagającym trenerem, czasami zbyt wymagającym. Wierzyłem w to, że ukształtowana w nim wytrzymałość stanie się nie tylko rezultatem, ale przede wszystkim środkiem do osiągnięcia celu. (…) Z każdej sesji starałem się wyciągnąć z niego więcej – wspomina Toni Nadal.

Jak się okazuje obok ekstremalnego wysiłku fizycznego, jaki czekał Hiszpana w ramach każdej jednostki treningowej, Toni testował również psychiczną wytrzymałość aktualnego wicelidera rankingu. Kiedy Nadal odbijał kolejne piłki stryj znajdował się zawsze dosłownie kilka kroków za nim. Uważnie obserwując podopiecznego, starał się wywierać na nim dodatkową presję i zmuszał do wypracowania perfekcyjnych zagrań w warunkach silnego stresu.

Prawdopodobnie tak wymagający reżim treningowy zniechęciłby do gry wielu młodych tenisowych adeptów, ale Toni Nadal trafił na człowieka, którego pracowitość i ambicja wyróżniały od najmłodszych lat. –  Był chłopcem, który równie wiele oczekiwał od siebie na treningu, co w finałach Mistrzostw Europy. Myślę, że trenowanie ze mną było dla niego trudniejsze niż występ podczas tych mistrzostw.

Zdaniem wieloletniego trenera Nadala utytułowany Hiszpan między innymi dzięki morderczym treningom osiągnął przewagę, bez której mimo niewątpliwego talentu, mógłby nie znaleźć się na szczycie. – Wszystkie dyscypliny sportu zmierzają w tym kierunku i tak widzę również przyszłość tenisa. Zawodnicy będą coraz lepiej przygotowani fizycznie. Będą odbijali piłki coraz szybciej i mocniej – skomentował Toni Nadal, a w kontekście przyszłości Rafy na korcie dodał  – Uważam, że taki trend się utrzyma, ale to nie skreśla starszego pokolenia. Myślę, że jego przedstawiciele nadal będą wygrywać.