Trzech Polaków za burtą

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: Paweł i Piotr Rychter/Poznań Open

Kacper Żuk, Daniel Michalski i Michał Dembek zakończyli udział w Poznań Open 2019 na pierwszej rundzie. W turnieju pozostało jeszcze dwóch naszych reprezentantów – Wojciech Marek i Hubert Hurkacz, który w poniedziałek poznał rywala.

Pierwszy dzień zmagań w stolicy Wielkopolski nie był udany dla Polaków. Z turniejem pożegnali się wszyscy nasi tenisiści, którzy pojawili się na korcie w poniedziałek.

Kacper Żuk zmierzył się z Danielem Masurem. Zawodnik Warsaw Sports Group nie był faworytem tego spotkania, jednak zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Od początku był ofensywnie nastawiony i starał się wywierać presję na rywalu przy returnie. Obaj tenisiści utrzymywali swoje podania do stanu 5:4 w pierwszym secie, choć Żuk miał okazje, by przełamać przeciwnika. W dziesiątym gemie Polakowi przydarzył się jednak słabszy moment i nastąpiło pierwsze przełamanie w meczu na korzyść Niemca.

Żuk nie zamierzał się poddawać. Wymiany stały się jeszcze bardziej zacięte i to Polak często przejmował inicjatywę. Masur z kolei był bezbłędny w trudnych dla siebie momentach. Drugą odsłonę musiał rozstrzygnąć tie-break, gdyż żaden z tenisistów nie stracił podania. Dobrze serwujący Żuk w decydującej rozgrywce nie mógł liczyć w pełni na swój serwis i wykorzystał to rywal. Tym samym Masur awansował do drugiej rundy, w której zmierzy się z rozstawionym z numerem dwa Roberto Carballesem Baeną.

Jedynym z Polaków, który ugrał seta w pierwszym dniu turnieju był Daniel Michalski. Warszawianin skrzyżował rakiety z Tallonem Griekspoorem. Holender w lutym sprawił niespodziankę w Rotterdamie, eliminując z imprezy Karena Chaczanowa. Michalski wygrał partię otwarcia 6:4 i zanosiło się, że choć jeden z Polaków awansuje dalej w poniedziałek. Griekspoor zaczął jednak lepiej grać i dominować. W efekcie dwa kolejne sety padły łupem tenisisty z Haarlem.

Z kolei Michał Dembek nie powtórzył rezultatu sprzed dwóch lat. Wtedy przebrnął pierwszą rundę. To, jak do tej pory, najlepszy wynik 21-latka w Poznaniu. W tegorocznej edycji lepszy od Polaka okazał się Alessandro Bega.

W turnieju głównym pozostało jeszcze dwóch naszych reprezentantów. Wojciech Marek, także grający z „dziką kartą” zmierzy się we wtorek z Amerykaninem Sekou Bangourą. Hubert Hurkacz natomiast rozpocznie rywalizację od drugiej rundy. Przeciwnikiem wrocławianina będzie Daniel Altmaier. Niemiec gładko pokonał Tejmuraza Gabaszwiliego, oddając mu zaledwie cztery gemy.


Wyniki

Pierwsza runda singla:

Tallon Griekspoor (Holandia) – Daniel Michalski (Polska, WC) 4:6, 6:3, 6:2

Daniel Masur (Niemcy) – Kacper Żuk (Polska, WC) 6:4, 7:6 (2)

Alessandro Bega (Włochy) – Michał Dembek (Polska, WC) 6:3, 6:3