Trzy debiutantki

/ Anna Niemiec, źródło: własne, foto: AFP

Pierwszymi ćwierćfinalistkami tegorocznej edycji paryskiej imprezy zostały Marketa Vondrousova, Johanna Konta i Petra Martić. Wszystkie trzy po raz pierwszy w karierze zagrają o najlepszą czwórkę Roland Garros.

Jako pierwsza awans do najlepszej ósemki turnieju zapewniła sobie 19-letnia Czeszka, która w 59 minut uporała się z Anastasiją Sewastową. Rozstawiona z numerem 12 Łotyszka nie zdążyła się zregenerować po ponad trzygodzinnej batalii z Elise Mertens i na korcie była cieniem samej siebie.

Rywalką reprezentantki naszych południowych sąsiadów będzie Martić. Chorwatka na awans musiała zapracować zdecydowanie ciężej, bo trudne warunki postawiła jej Kaia Kanepi. W pierwszej partii przełamanie jako pierwsza zdobyła podopieczna Sandry Zaniewskiej, ale Estonka błyskawicznie odrobiła stratę. Później gra długo toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu. 33-latka urodzona w Haapsalu wypracowała sobie kolejną okazję na „breaka”, i równocześnie zakończenie seta, dopiero przy wyniku 6:5. Martić zdecydowała się w tym momencie na atak do siatki po serwisie, ale Estonka nie dała się zaskoczyć i objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

Kanepi dobrze rozpoczęła drugą odsłonę spotkania i odskoczyła na 2:0, ale sześć kolejnych gemów padło łupem tenisistki rozstawionej z numerem 31. Decydujący set również rozpoczął się po myśli Estonki, która objęła prowadzenie 2:0 i miała trzy okazje z rzędu, żeby powiększyć przewagę. Żadnej z nich jednak nie wykorzystała i Martić odrobiła stratę. Przy wyniku 3:3 reprezentantka Estonii z trudem utrzymała serwis, a chwilę później miała cztery szanse, żeby odebrać podanie rywalce. Chorwatka zdołała się jednak wybronić, wygrała trzy następne gemy i po 2 godzinach i 12 minutach mogła wznieść ręce w geście triumfu.

W czwartej rundzie Roland Garros jest już również Johanna Konta, która w czterech poprzednich występach w stolicy Francji nie wygrała ani jednego meczu. W niedzielę Brytyjka rozegrała bardzo dobre spotkanie i pewnie pokonała Donnę Vekić. Konta zmierzy się teraz ze zwyciężczynią pojedynku pomiędzy Sloane Stephens i Garbine Muguruzą.