Tsonga postraszył Federera

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer pokonał Jo-Wilfrieda Tsongę w najciekawszym meczu drugiej rundy turnieju ATP w Halle, ale zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. Do ćwierćfinału awansowali również rozstawieni Alexander Zverev i Roberto Bautista Agut. Dalej gra także mistrz ze Stuttgartu, Matteo Berrettini.

Roger Federer oraz Jo-Wilfried Tsonga rywalizowali dziś po raz osiemnasty w oficjalnych rozgrywkach ATP. Francuz wygrał sześciokrotnie, w tym podczas jedynego pojedynku na trawie. W 2011 roku Tsonga sprawił sensację na Wimbledonie, pokonując Federera w ćwierćfinale, mimo że przegrywał już 0-2 w setach.

Obecnie Francuz spadł mocno w rankingu z powodu wcześniejszej kontuzji i potrzebował „dzikiej karty”, aby w ogóle wystąpić w Halle. Najwyżej rozstawionemu Federerowi sprawił jednak sporo problemów. W pierwszym secie nie mieliśmy ani jednego przełamania, a turniejowy numer jeden okazał się minimalnie lepszy w tiebreaku. Gdy drugą odsłonę Federer zaczął od prowadzenia 2:0, wydawało się, że szybko zamknie ten mecz. Tsonga niespodziewanie odrobił straty z nawiązką i zwyciężył 6:4.

W trzeciej partii przez długi czas wszystko wskazywało na tiebreaka. Francuz miał break pointa w szósty gemie, lecz nie zdołał go wykorzystać. Przy stanie 5:5 Tsonga miał jednak moment słabości – przy jego podaniu zrobiło się 0:40, a Federer nie wypuścił tej okazji z rąk. Chwilę później Szwajcar cieszył się z wygranej – teraz czeka go mecz z Roberto Bautistą Agutem. Hiszpana pokonywał już ośmiokrotnie, ani razu nie przegrywając. Bautista Agut w drugiej rundzie nie dał większych szans Richardowi Gasquetowi, zwyciężając 6:1, 6:4.

W Halle nie zawodzi też reprezentant gospodarzy, Alexander Zverev. Rozstawiony z dwójką Niemiec w dwóch setach uporał się ze Steve’em Johnsonem i w kolejnym meczu z Davidem Goffinem także będzie faworytem. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełnił Matteo Berrettini. Włoch w siódmym meczu na trawie po raz pierwszy stracił seta, lecz przegrana partia z Andreasem Seppim tylko go podrażniła – kolejne dwie odsłony Berrettini wygrał już pewnie i po raz drugi w ciągu kilku dni zmierzy się z Karenem Chaczanowem, którego pokonał już w Stuttgarcie.

Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, WC) 7:6(5), 4:6, 7:5
Alexander Zverev (Niemcy, 2) – Steve Johnson (USA) 6:3, 7:5
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 7) – Richard Gasquet (Francja) 6:1, 6:4
Matteo Berrettini (Włochy) – Andreas Seppi (Włochy, Q) 4:6, 6:3, 6:2