Turnieje ITF. Pierwszy finał Kubki, blisko zdobycia tytułu były też Kania i Piter

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

W ubiegłym tygodniu nasi reprezentanci pokazali się z dobrej strony w turniejach ITF. W grze pojedynczej najlepiej spisała się Martyna Kubka, która po raz pierwszy dotarła do finału w zawodowej imprezie. Aż pięciu ,,biało-czerwonych” wystąpiło natomiast w finałach gry podwójnej. Tytuł zdobył tylko Michał Dembek.

Martyna Kubka rywalizowała w portugalskim Santarem (pula nagród: 15 000 $). Ranking okazał się niewystarczający, by ominąć dwustopniowe kwalifikacje. Tenisistka z Zielonej Góry przebrnęła je jednak bez najmniejszego problemu, łącznie tracąc cztery gemy  w dwóch meczach.

Zmagania w turnieju głównym rozpoczęła od pojedynku z rozstawioną z numerem ,,7″ Marią Guttierez Carrasco, notowaną ponad 300 pozycji wyżej w rankingu WTA. Wygrała z Hiszpanką 6:4, 7:5. Później pokonała jeszcze trzy rywalki (w tym Ingrid Gamarrę Martins z Brazylii, która wyeliminowała turniejową ,,jedynkę”) i dotarła do pierwszego finału w zawodowym turnieju. W pojedynku o tytuł mistrzowski przegrała 0:6, 0:6 z wracającą po zawieszeniu za stosowanie dopingu Beatriz Haddad Maią. Odkąd Brazylijka wróciła do gry po ponad rocznej przerwie wygrała 14 meczów i tylko jeden przegrała.

Kubka bardzo dobrze spisała się też w turnieju gry podwójnej. Podopieczna Macieja Synówki dotarła wraz z Ukrainką Walerią Strachową do finału. Po drodze pokonały m.in. duet rozstawiony z numerem ,,4″ Brazylijki Ingrid Gamarrę Martins i Carolinę Meligueni Rodrigues Alves. W meczu o tytuł przegrały 2:6, 3:6 z Franciscą Jorge z Portugalii i Olgą Parres Azcoitią z Hiszpanii.

Bliskie zdobycia trofeum w grze podwójnej były też Paula Kania i Katarzyna Piter we Francji. W turnieju w Cagnes-sur-Mer (pula nagród: 80 000 $) straciły w drodze do finału tylko jednego seta. W najważniejszym meczu uległy jednak 5:7, 2:6 Brytyjce Samancie Murray i  Niemce Julii Wachaczyk.

Pobyt we Francji i tak był bardzo udany dla pary Kania/Piter. Tydzień wcześniej wygrały bowiem wspólnie imprezę w Saint-Malo.

Dobre wyniki w zeszłym tygodniu osiągali też nasi tenisiści. Tytuł w grze podwójnej zdobył Michał Dembek. Tenisista z Włocławka połączył siły z Ukraińcem Witaljiem Saczko podczas zawodów w Curtea de Arges (pula nagród: 15 000 $). Polsko-ukraińska para wygrała imprezę, nie tracąc ani jednego seta. W finale Dembek i Saczko pokonali Adriana Barbu i Stefana Palosiego, rozstawionych z numerem ,,4″ reprezentantów gospodarzy. Dla Dembka to piąty wygrany turniej w deblu. Wciąż czeka natomiast na pierwsze zwycięstwo w grze pojedynczej.

W finale turnieju w Czechach (pula nagród: 25 000 $) wystąpił Jan Zieliński. Reprezentant Polski w Pucharze Davisa utworzył parę z Austriakiem Lucasem Miedlerem. Do pewnego momentu wszystko układało się po ich myśli, jednak w finale przegrali 6:7(4), 1:6 z Argentyńczykami Sebastianem Baezem i Pedro Cachinem. To pierwszy przegrany mecz deblowy Zielińskiego w zawodowym turnieju w tym roku.