Udane otwarcie Federera, bolesna w skutkach porażka Cecchinato

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne, foto: AFP

Roger Federer, który do Paryża wrócił po czterech latach przerwy, w pierwszej rundzie pokonał Lorenzo Sonego 6:2, 6:4, 6:4. Występ w stolicy Francji szybko zakończył ubiegłoroczny półfinalista Marco Cecchinato.

Szwajcarski tenisista to rekordzista pod względem tytułów mistrzowskich w imprezach Wielkiego Szlema. Najważniejsze turnieje w sezonie tenisista z Bazylei wygrywał dwudziestokrotnie, ale tylko raz w Paryżu. Tytuł mistrza Roland Garros Federer zdobył dokładnie dziesięć lat temu. Dekadę później były lider światowego rankingu powrócił na korty usytuowane w Lasku Bulońskim po czteroletniej przerwie. W 2016 roku mistrz z 2009 roku nie wystąpił z powodu kontuzji, a dwa kolejne sezony na kortach ziemnych w ogóle odpuścił. W niedzielę Federer bez problemów pokonał Lorenzo Sonego.

Było trudno pod względem mentalnym, ale dałem radę. Odczuwam przyjemność, że znów mogę tu grać i jak zostałem przyjęty przez kibiców. Początek dwóch pierwszych setów był dla mnie idealny. W trzeci musiałem włożyć więcej wysiłku – podsumował swój pierwszy od blisko czterech lat mecz na paryskiej mączce Federer.

W kolejnej rundzie Szwajcar spotka się z Oscarem Otte. „Szczęśliwy przegrany” z eliminacji pokonał w czterech setach Maleka Jaziriego.

Z rywalizacją już w pierwszej rundzie pożegnał się Marco Cecchinato. Włoch, który przed rokiem dotarł do półfinału, uległ w pięciu setach deblowemu mistrzowi sprzed roku, Nicolasowi Mahut. Tak wczesna porażka tenisisty z Półwyspu Apenińskiego uszczupli jego konto punktowe o 720 „oczek”, co spowoduje spadek o około trzydzieści pozycji w rankingu ATP.

Pierwsza runda singla

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Lorezno Sonego (Włochy) 6:2, 6:4, 6:4

Nicolas Mahut (Francja, WC) – Marco Cecchinato (Włochy, 16) 2:6, 6:7(6), 6:4, 6:2, 6:4

Diego Schwartzman (Argentyna, 17) – Marton Fucsovics (Węgry) 6:3, 3:6, 7:6(7), 2:6, 6:2

David Goffin (Belgia, 27) – Ricardas Berankis (Litwa) 6:0, 6:2, 6:2

Laslo Dżjere (Serbia, 31) – Albert-Ramos Viniolas (Hiszpania) 6:3, 6:2, 7:6(2)

Robin Haase (Holandia) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:4, 6:4,6:7(5), 6:1

Leonardo Mayer (Argentyna) – Jiri Vesely (Czechy) 7:6(3), 6:3, 6:0