Udany powrót Szarapowej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek w pierwszej rundzie Mallorca Open ze zmiennym szczęściem rywalizowały trzy mistrzynie wielkoszlemowe. Maria Szarapowa i Angelique Kerber będą grać dalej, ale odpadła Wiktoria Azarenka.

Rosjanka, która ostatni mecz rozegrała w styczniu, dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko Viktorii Kuzmovej. Już w pierwszym gemie zapisała przełamanie na swoim koncie, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 2:0. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów szybko odrobiła jednak stratę. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 5:5. Słowaczka odebrała podanie rywalce w jedenastym gemie, ale chwilę później nie była w stanie wykorzystać atutu własnego serwisu i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Ta dodatkowa rozgrywka miała niezwykle dramatyczny przebieg. Rosyjska gwiazda obroniła w niej dwie piłki setowe, a sama wykorzystała trzecią okazję na zamknięcie partii. W drugiej odsłonie pojedynku była liderka światowego rankingu przejęła już kontrolę nad przebiegiem gry i nie straciła ani jednego gema.

Nie mogłam się doczekać, żeby wrócić i rozegrać mecz – przyznała pięciokrotna mistrzyni wielkoszlemowa. – Musiałam wykonać naprawdę sporo pracy, a większość z tego to było szlifowanie szczegółów. Przez ostatnie miesiące byłam bardzo skupiona na kontuzji, na tym, żeby poprawić stan swojego zdrowia. Miło było móc w końcu o tym zapomnieć i wrócić do „interesu”.

Maria Szarapowa o ćwierćfinał zagra z Angelique Kerber, która w trzech setach uporała się kwalifikantką Ysaline Bonaventure. Niemka dobrze rozpoczęła spotkanie, odskoczyła na 3:0 i długo utrzymywała przewagę „breaka”. Belgijka rzutem na taśmę odrobiła stratę przełamania i wyrównała na 5:5, ale dwa ostatnie gemy padły łupem mistrzyni Wimbledonu. 31-latka trenująca w Puszczykowie poszła za ciosem na początku drugiej partii i wyszła na prowadzenie 3:1. Pięć z sześciu następnych gemów wygrała niespodziewanie reprezentantka Belgii, która wyrównała stan rywalizacji. Bonaventura w decydującym secie odebrała podanie rywalce na 2:1 i kibice zaczęli przeczuwać sensację. Kerber w porę opanowała jednak sytuację, zdobyła pięć kolejnych gemów i po godzinie i 46 minutach walki mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Na Majorce Niemka po raz dziewiąty w karierze zmierzy się z Szarapową. W bilansie dotychczasowych pojedynków jest remis 4:4.

We wtorek w pierwszej rundzie hiszpańskiej imprezy rywalizowała jeszcze jedna mistrzyni wielkoszlemowa – Wiktoria Azarenka. Białorusince przyszło zmierzyć się z Caroline Garcią. W pierwszej partii Francuzka, która przyleciała na Majorkę jako świeżo upieczona triumfatorka z Nottingham, nie była w stanie przeciwstawić się świetnie grającej rywalce i urwała tylko jednego gema. W drugim secie 29-latka urodzona w Mińsku z 1:4 wyrównała na 4:4, ale turniejowa „szóstka” zdołała doprowadzić do wyrównania. Azarenka w decydującej odsłonie prowadziła 3:1, ale nie zdołała utrzymać tej przewagi do końca spotkania, a w końcówce meczu więcej zimnej krwi zachowała reprezentantka „trójkolorowych” i to ona awansowała do ćwierćfinału.