Umag. Sinner odebral tytul Alcarazowi!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: AFP

Zwycięzcą turnieju w Umag został Jannik Sinner. W finale pokonał w trzech setach broniącego tytułu Carlosa Alcaraza. Włoch przegrał pierwszą partię, ale w kolejnych nie dał Hiszpanowi najmniejszych szans!

Nieczęsto zdarza się, by w finale turnieju rangi 250, takim jak ten w chorwackim Umag, spotkali się dwaj tenisiści ze ścisłej światowej czołówki. Tak jednak było tym razem, gdyż naprzeciw broniącego tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza stanął Włoch Jannik Sinner. Młodzi pretendenci byli najwyżej rozstawionymi w tych zawodach i nie zawiedli. Spotkali się ze sobą po raz czwarty w seniorskich rozgrywkach, przy czym po raz trzeci na poziomie ATP Tour. Przed tym meczem korzystny bilans (2:1) miał Hiszpan, ale ostatni mecz, na Wimbledonie, wygrał w czterech setach Sinner.

Pierwszy set wyglądał tak, jak się spodziewano. Bardzo wyrównana gra na wysokim poziomie. Przez całą partię nie było ani jednej okazji do przełamania. Obydwaj zawodnicy nadzwyczaj skutecznie serwowali. Rozstrzygnięcie przyniósł tiebreak. Do obrony tytułu zbliżył się Hiszpan, wygrywając go 7:5. Długo miał jednak problemy z zamknięciem seta. Prowadził już 6:1 i niemal całą tę przewagę roztrwonił.

Końcówka tiebreaka była zwiastunem tego, co działo się później. Trwający ponad godzinę pierwszy set kosztował Alcaraza tak wiele, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, że w drugiej partii praktycznie nie istniał. Po tym jak nie wykorzystał aż sześciu break-pointów na 2:0 poziom jego gry drastycznie się obniżył. W drugim secie nie wygrał już żadnego gema! Sinner niezmiennie utrzymywał wysoki poziom i widząc kłopoty rywala pewnie zmierzał po zwycięstwo.

W decydującej partii obraz gry się nie zmienił. Alcaraza równie dobrze mogło na korcie nie być. Tylko w jednym gemie serwisowym Włocha potrafił wygrać jakieś punkty. Miał w nim nawet break-pointa, ale niewykorzystanego. Ogółem znów zapisał na swoim koncie tylko jednego gema. Młody Hiszpan dostał cenną lekcję od nieco starszego kolegi.

Jannik Sinner (Włochy, 2) – Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) 6:7(5), 6:1, 6:1