United Cup. Iga Świątek i Hubert Hurkacz stawiają kropkę nad „i”

Ostatnim akcentem spotkania reprezentacji Polski i Kazachstanu w ramach fazy grupowej United Cup był mecz gry mieszanej. Fakt, że całe starcie zostało już wcześniej rozstrzygnięte na korzyść Biało-Czerwonych, nie oznaczał, iż na korcie zabrakło emocji i jakości. Naprzeciw Grigorija Lomakina (927 w zestawieniu ATP) i Zhibek Kulambajewej (ranking singlowy 441) stanęły bowiem nasze rakiety numer jeden, czyli Hubert Hurkacz i Iga Świątek.

Spotkanie w Brisbane rozpoczęło się od serii pięciu gemów wygranych przez podających, a passa ta została przerwana przy serwisie Lomakina. Kazach obronił dwa break-pointy za sprawą mocnego serwisu. Jednak przy decydującym punkcie popełnił podwójny błąd serwisowy i dał gema Polakom na 4:2. Ozdobą tego fragmentu meczu było minięcie w wykonaniu Igi Świątek, które doczekało się oklasków ze strony kapitan naszej drużyny Agnieszki Radwańskiej.

Kolejne dwa gemy również zakończyły się przełamaniami. Rywale wygrali serwis Igi, która pomogła im nieco podwójnym błędem serwisowym. Jednak nie utrzymali zdobytej przewagi. Zhibek Kulambajewa grając pod presją wywołaną siły returnu Huberta Hurkacza łatwo oddała podanie. A chwilę później, przy swoim podaniu wrocławianin zakończył seta kończąc tą osłonę wynikiem 6:3.

Początek drugiej odsłony to pewnie wygrane serwisy panów, po których podanie jeszcze raz straciła Kazaszka. W tym gemie dobrą grę przy siatce zaprezentował Hurkacz. Następnie przy swoim podaniu wrocławianin z potwierdził swą doskonałą dyspozycję serwisową i dał Polakom prowadzenie 4-2. Ostatnia faza meczu to walka Kazachów o przetrwanie. Para z Azji Środkowej udanie broniła break-pointów, uciekając się przy tym do serwisów z dołu. Jednak ponownie została zastopowana mocnym podaniem najlepszego polskiego singlisty. Ostatecznie Hurkacz pewnie zamknął drugiego seta i cały pojedynek wynikiem 6-4.

Zwycięstwo w meczu gry mieszanej oznacza, że Polska pokonała ekipę Kazachstanu 4-1. Dzisiejsze starcie z pewnością będzie dla Igi i Huberta dobrym treningiem przed dużo trudniejszą potyczką ze Szwajcarią, w której gra mieszana może nawet decydować o końcowym triumfie i awansie do fazy pucharowej. Spotkanie Polski ze Szwajcarią rozpocznie się w poniedziałek rano polskiego czasu. O godzinie 10:00 na kort wyjdą Iga Świątek i Belinda Bencić

United Cup. Grupa B

Polska – Kazachstan 4-1

Hubert Hurkacz/Iga Swiątek (POL) – Grigorij Lomakin/ Zhibek Kulambajewa (KAZ) 6:3 6:4