United Cup. Piewsza kolejka za nami; Szwajcarzy z triumfem w „polskiej” grupie

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W piątek zakończona została pierwsza kolejka spotkań inauguracyjnej edycji United Cup. W najbardziej interesującym polskich kibiców starciu Szwajcarzy nie dali najmniejszych szans Kazachom. Ogółem w żadnym ze spotkań jak dotąd nie musiał rozstrzygać mikst.

W pierwszej kolejce spotkań Polacy pauzowali, ale w grupie B rywalizowali Szwajcarzy i Kazachowie. Po czwartkowych meczach Helweci prowadzili już 2:0 i w piątek nie pozostawili złudzeń rywalom. Stan Wawrinka przypieczętował zwycięstwo w jednym z najbardziej oczekiwanych meczów tego dnia. W dwóch setach sprostał Aleksandrowi Bublikowi. Kazach nie poddał się bez walki. W drugim secie doprowadził do tiebreaka. To jednak był szczyt jego możliwości w tym meczu. Jil Tiechmann i Marc-Andrea Husler „zadbali” później o to, by rywale nie mogli się cieszyć z choćby punktu w tej rywalizacji.

Już pierwszym piątkowym meczem sprawę załatwili również Grecy. Maria Sakkari bez problemów wygrała 6:3, 6:2 z Wiktoriją Tomową. Po czwartkowych zwycięstwach Despiny Papamichail i Stefanosa Tsitsipasa oznaczało to, że Grecy rozstrzygnęli tę rywalizację na swoją korzyść. Bułgarom udało sie jednak zdobyć honorowy punkt. I to w imponującym stylu. Dimitar Kuzmanow oddał Michailowi Pervolarakisowi zaledwie dwa gemy.

Po czwartkowych porażkach Czechów nadzieję na odwrócenie losów tego starcia dała im Petra Kvitova. W najciekawszym meczu dnia udało jej się niespodziewanie pokonać Jessicę Pegulę 7:6, 6:4. W pierwszym secie Czeszka obroniła aż siedem setboli. Choć sama też nie wykorzystała okazji do zakończenia partii aż sześciokrotnie. Szansę na odrobienie strat przez jej reprezentację zaprzepaścił jdnak uraz Tomasza Machacza. Czech zaskakująco dobrze spisywał się w meczu z Francesem Tiafoe. Przegrał pierwszego seta, ale w drugim miał przewagę przełamania. Niestety w trakcie siódmego gema zmuszony został poddać mecz z powodu kontuzji.

Zaskakująco łatwo z gospodarzami poradzili sobie Brytyjczycy. Po wygranej Harriet Dart nad Maddison Inglis (6:4, 6:4) było już 3:0. W kolejnych meczach spuścili zatem z tonu, dzięki czemu Australijczycy podreperowali nieco swój bilans, wygrywając obydwa spotkania.

Po pierwszym dniu zmagań 1:1 było w rywalizacji Włochów z Brazylijczykami. W piątek singliści z Italii wyjaśnili jednak sprawę. Thiago Monteiro robił co mógł, ale nie powstrzymał Matteo Berettiniego, przegrywając 4:6, 6:7. Ma czego żałować, bo w tiebreaku drugiego seta nie wykorzystał dwóch okazji do wyrównania. Brazylijskich kibiców zawiodła nieco Laura Pigossi. Oczywiście lepiej niż w singlu prezentuje się ona w deblu, ale jednak wygranie zaledwie dwóch gemów z Lucią Bronzetti to kiepski wynik.

Jeszcze bardziej bezlitośni dla rywali od Szwajcarów byli Francuzi. Singliści z tego kraju oddali w piątek rywalom z Ameryki Południowej łącznie (sic!) trzy gemy. Nadia Podoroska i Federico Coria nie potrafili w żaden sposób zagrozić Caroline Garcii i Adrianowi Mannarino. Tymczasem Trójkolorowi nie okazali litości nawet w mikście, kończąc rywalizację bez porażki.

Już w sobotę do gry przystąpią Polacy. Pierwszym rywalem będzie stojący pod ścianą Kazachstan. Iga Świątek zagra w Sylwestra z Julią Putincewą, a Daniel Michalski z Timofiejem Skatowem.

Pierwsza kolejka fazy grupowej

Grupa A: Grecja – Bułgaria 4:1
Maria Sakkari – Wiktorija Tomowa 6:3, 6:2
Michail Pervolarakis – Dimitar Kuzmanow 1:6, 1:6
Maria Sakkari, Stefanos Tsitsipas – Gergana Topałowa, Adrian Andriejew 6:4, 6:4

Grupa B: Szwajcaria Kazachstan 5:0
Stan Wawrinka – Aleksander Bublik 6:3, 7:6(3)
Jil Tiechmann – Żibek Kulambajewa 6:3, 6:2
Jil Tiechmann, Marc-Andrea Husler – Żibek Kulambajewa, Aleksander Bublik 7:6(7), 6:3

Grupa E: Włochy – Brazylia 3:2
Matteo Berrettini – Thiago Monteiro 6:4, 7:6(7)
Lucia Bronzetti – Laura Pigossi 6:0, 6:2
Camilla Rosatello, Matteo Berrettini – Luisa Stefani, Rafael Matos 4:6, 7:6(4), [4:10]

Grupa F: Francja – Argentyna 5:0
Carolina Garcia – Nadia Podoroska 6:2, 6:0
Adrian Mannarino – Federico Coria 6:1, 6:0
Caroline Garcia, Edouard Roger-Vasselin – Nadia Podoroska, Tomas Martin Etcheverry 6:2, 6:4