United Cup. Polacy zagrają ze Szwajcarią i… jeszcze nie wiadomo kim

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Odbyło się losowanie inauguracyjnej edycji United Cup, czyli damsko-męskiego drużynowego turnieju, który zastąpił ATP Cup. W zawodach goszczonych przez australijskie Brisbane, Perth i Sydney nasza reprezentacja ma wystąpić w najsilniejszym składzie i poznała już pierwszego z grupowych rywali.

Dzięki temu, że kilkoro najlepszych zawodników i zawodniczek nie zdecydowało się na udział w nowym turnieju, a Polacy wystąpią w najmocniejszym składzie, nasza reprezentacja jest rozstawiona z „2”. Do rankingu zespołów biorących udział w tej imprezie brana jest pod uwagę suma lokat najlepszych singlistki i singlisty. Dlatego przed Polakami uplasowali się Grecy ze Stefanosem Tsitsipasem i Marią Sakkari na czele. Przez nieobecność najlepszych w zmaganiach tych zabraknie chociażby reprezentacji Kanady, Japonii, Chin czy Tunezji. Zawieszone wciąż są Rosja i Białoruś.

Oprócz Igi Świątek i Huberta Hurkacza w składzie naszej reprezentacji mają się znaleźć Magda Linette, Kamil Majchrzak, Weronika Falkowska, Daniel Michalski, Łukasz Kubot i Alicja Rosolska. Biało-Czerwoni zostali przydzieleni do grupy B, grającej w Brisbane. Ich rywalami będą Szwajcarzy i zespół, który poznamy dopiero po zakończeniu ATP Finals. W składzie Helwetów mają się znaleźć Belinda Bencic, Stan Wawrinka, Jill Tiechmann, Marc-Andrea Husler, Ylena In-Albon, Dominic Sticker, Alexander Ritschard i Joanne Zuger. O awans do półfinału zwycięzcy tej grupy zmierzą się z najlepszymi w grupie E. W niej zagrają Włosi, Brazylijczycy i Norwegowie.

Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupach C i D. W tej pierwszej zagrają Amerykanie, Niemcy i Czesi. Reprezentacja zza oceanu budzi respekt, bo w składzie ma między innymi Jessicę Pegulę, Taylora Fritza, Madison Keys, czy Francesa Tiafoe. Dla Niemiec ma zagrać nieobecny od czasu koszmarnego upadku w Roland Garros Alexander Zverev. Czesi nie stawią się w najmocniejszym składzie, ale z Petrą Kvitovą na czele i plejadą zdolnych zawodników i zawodniczek mogą pokusić się o niespodziankę.

W grupie D zmierzą się Hiszpanie, Australijczycy i Brytyjczycy. Ci pierwsi bez Carlosa Alcaraza, ale z Rafaelem Nadalem i Paulą Badosą. Australię napędzać będą Alja Tomljanović, Nick Kyrgios i oczywiście lokalni kibice, potrafiący zgotować bardzo gorącą atmosferę na trybunach. W składzie Brytyjczyków zabraknie Emmy Raducanu i Andy’ego Murraya. Nie oznacza to jednak, że są bez szans. Harriet Dart, Cameron Norrie Katie Swan i Daniel Evans to wciąż zestaw budzący respekt.

United Cup rozpocznie się już 29 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Półfinały i finał odbędą się w Sydney.


Wyniki

Grupa A: Grecja (1), Belgia (12), 6. zespół rankingu ATP (17)
Grupa B: Polska, Szwajcaria, 6. zespół rankingu łączonego (18)
Grupa C: Stany Zjednoczone (3), Niemcy (10), Czechy (13)
Grupa D: Hiszpania (4), Australia (7), Wielka Brytania (14)
Grupa E: Włochy (5), Brazylia (11), Norwegia (16)
Grupa F: Francja (6), Chorwacja (8), Argentyna (15)