United Cup. Polska bez wygranej w spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi

Żadnego meczu nie wygrali reprezentanci Polski w półfinałowym spotkaniu United Cup, które w piątek i sobotę odbywało się w Sydney. A to znaczy, że występ w inauguracyjnej edycji tego turnieju biało-czerwoni zakończyli na półfinale.

W premierowej edycji turnieju drużyn mieszanych podopieczni Dawida Celta i Igi Świątek zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Po tym jak w fazie grupowej pokonali Kazachstan i Szwajcarię, a w „finale miasta” okazali się lepsi od Włoch, mieli szanse na awans do wielkiego finału. Jednak na ich drodze stanęli Amerykanie. W piątkowych meczach ani seta ze swymi przeciwnikami nie ugrali Iga Świątek i Kacper Żuk. W sobotę do gry jako pierwszy ruszył Hubert Hurkacz. Jednak i on po walce musiał uznać wyższość przeciwnika i już było wiadomo, że awans do finału ma zapewniona reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Jako kolejna na kort wyszła Magda Linette, która w biało-czerwonych barwach mogła się pochwalić serią dziesięciu wygranych spotkań z rzędu. Poznanianka dzielnie walczyła z wyżej notowaną rywalką. Na korcie nie brakowało efektownych wymian. Obie panie starały się trzymać swój serwis, chociaż w drugim i szóstym gemie Polka musiała bronić się przed przegraniem gema serwisowego. Ostatecznie tenisistka zza Oceanu przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę w dziesiątym gemie. Druga odsłona bardzo dobrze rozpoczęła się dla Polki, która wykorzystała okazję na przełamanie. W kolejnym gemie nie zdołała jednak potwierdzić przewagi, mimo prowadzenia 40:15 i to Keys powoli przejmowała władze na korcie. Potwierdziła ją przełamaniem w szóstym gemie i prowadzeniem 4:2. Kolejne dwa gemy też zapisała na swym koncie Amerykanka i zakończyła spotkanie po niespełna 90 minutach gry.

Jako ostatni na Ken Roswell Arena wyszli Alicja Rosolska i Łukasz Kubot, dla którego był to debiut w United Cup. Ich przeciwnikami byli Jessica Pegula i Taylor Fritz. Pierwsza partia była niezwykle zacięta. Każda z par dwukrotnie straciła swe podanie i losy odsłony rozstrzygnął tie-break. Tego bardzo dobrze zaczęli Polacy, którzy prowadzili już nawet 6-1. Wtedy Amerykanie ruszyli w pogoń i osiągnęli wynik 5-6. Wtedy błąd przy siatce popełniła Pegula, a tym samym zakończyła się pierwsza partia. Druga odsłona rozpoczęła się nerwowo. Od obustronnego przełamania. Kluczowym dla losów seta był siódmy gem, w którym ponownie serwis stracili Polacy i nie zdołali dogonić rywali do końca. W super tie-breaku lepszy początek mieli Fritz i Pegula, którzy prowadzili 5-2. Co prawda Kubot i Rosolska zdołali doprowadzić do wyrównania, ale końcówka należała do Amerykanów i to oni cieszyli się z wygranej po ostatniej piłce.

Tym samym zakończyło się trwające dwa dni spotkanie półfinałowe, którego zwycięzcami zostali Amerykanie. I to oni wystąpią w wielkim finale. A na przeciwko nich zagra zwycięska drużyna ze spotkania Grecja – Włochy.