United Cup. Skuteczny mikst daje półfinał!

/ Łukasz Duraj , źródło: własne, foto: AFP

Singlowe porażki Huberta Hurkacza i Daniela Michalskiego, sprawiły, iż mecz gry mieszanej miał decydujące znaczenie dla wyniku polsko-włoskiej rywalizacji w ramach United Cup. Ostatecznie polskie rakiety numer jeden poradziły sobie z presją i pokonały Lorenzo Musettiego i Camillę Rosatello 6:1 6:2.

Przed spotkaniem Polaków można było uznać za faworytów. Iga Świątek jest wszak finalistką wielkoszlemowego French Open w grze podwójnej z 2021 roku, a Hubert Hurkacz ma na koncie dwa tytuły deblowe rangi Masters 1000, które wywalczył w Paryżu i Miami. Rywale nie mogli pochwalić się takim dorobkiem. Musetti rzadko występuje w grze podwójnej, a jego partnerka osiągała w niej wyniki, dające 174. miejsce w rankingu.

Starcie na korcie w Brisbane rozpoczęło się od wygranych serwisów mężczyzn, po których nastąpiło przełamanie na korzyść Polaków. Hubert i Iga odebrali podanie Rosatello. Ważnymi momentami tego gema były zwycięski return Świątek oraz akcja, w której liderka rankingu zmusiła Musettiego do błędu przy siatce.

Powyższe zdarzenia dodały naszej parze jeszcze więcej pewności siebie i pognębiły reprezentantów Italii. Po zwieńczonym asem gemie Igi Świątek Biało-Czerwoni jeszcze powiększyli przewagę, wygrywając do zera przy podaniu Musettiego. Włoch nie poradził sobie w nim z returnem Polki, a ostatni punkt oddał podwójnym błędem serwisowym. Ostatecznie partia ta zakończyła się rezultatem 6-1. Jej ostatnim akcentem było jeszcze jedno przełamanie Rosatello. Przewaga Polaków nie podlegała w niej dyskusji, a ich gra była pewna i widowiskowa.

Drugi set zaczął się od przerwy spowodowanej ulewnym deszczem, którego krople – mimo zadaszenia – dostawały się na arenę. Epizod ten nie wpłynął jednak negatywnie na serwujących tenisistów – cała czwórka pewnie wygrała swoje podania.

W kolejnej fazie pojedynku nastąpiło przełamanie serwisu Musettiego. W gemie tym znakomicie grał Hubert Hurkacz, który popisał się świetnymi returnami i agresją na siatce. Uzyskaną przewagę chwilę później powiększyła Świątek. Najlepsza obecnie tenisistka świata pewnie utrzymała serwis i dała Polakom prowadzenie 5-2. Mecz zakończył się już w kolejnym gemie – nasi reprezentanci znów zdobyli w nim breaka i dobitnie udowodnili swoją przewagę na korcie.

Rezultat ten oznacza awans Polski do półfinału rozgrywek, a rywalami naszej ekipy będzie reprezentacja USA. W czwórce znajdzie się także Italia, która – dzięki najlepszemu spośród tych, którzy w środę przegrali bilansowi spotkań – uzyskała status szczęśliwego przegranego.


Wyniki

Polska – Włochy 3:2

Iga Świątek, Hubert Hurkacz – Camilla Rosatello, Lorenzo Musetti 6:1, 6:2